Albeu: 10 miliarderet e botës (FOTO LAJM)

Christy Walton - 24,5 mld $ Wal-Mart SHBA
Revista prestigjoze amerikane Forbes ka publikuar listën e 20 grave më të pasura të botës për vitin që sapo lamë pas. Sipas saj në vitin 2011 numri i femrave miliardere është në krahasim me një vit më parë.

Pasuria që posedojnë 20 femrat më të pasura të botës kap vlerën 232 miliardë dollarëve dhe në krye të tyre qëndron amerikanja Christy Walton me 24,5 miliardë dollarë pasuri dhe ndoqet nga francezja e Loreal Liliane Bettencourt dhe motra e saj Alice Walton.

Në dhjetëshen e parë ka vend dhe për bosen e BMW, gjermanen Sussane Klatten, për miliarderen e Amerikës së Jugut, kilenen Iris Fontbona. Për bosen e hekurit në Indi, Savitri Jindal si dhe për suedezen e paketimeve Birgit Rausing.

Pasuria e këtyre femrave kap vlera të jashtëzakonshme dhe ndryshe nga burrat miliarderë dinë më mirë si të përdorin dhe ti shtojnë ato. /albeu.com/

Ja 10 femrat më të pasura të planetit:
Shtuar më 02/03/2012, ora 15:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori