A do të ecnit sipër kësaj ure? Ndodhet mbi 1200 metra lartësi (FOTO LAJM)

A mund ta imagjinoni se çfarë do të thotë të ecni sipër një ure prej xhami në lartësinë 1.200 metra?

Personat që e kanë vizituar urën janë të shumtë, por se ka dhe nga ata që i frikësohen lartësisë tejet të madhe të kësaj ure.

Një mrekulli arkitekturore, kjo urë prej qelqi është 26 metra por që sigurisht që nuk është një urë për zemërdobëtit; në një anë faqja e një shkëmbi dhe një anën tjetër një humnerë 1.2 km dhe e gjitha në një urë 6.5 cm të trashë.

Kjo urë ndodhet në rrëzën e një mali në Kinë dhe prej saj mund të shihet gjithçka që është poshtë.

Zyrtarët që kujdesen për urën kanë thënë se nuk lejohen më shumë se 30 turistë gjatë një udhëtimi në këtë urë, për arsye sigurie. /albeu.com/
Shtuar më 25/04/2015, ora 19:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori