9 ushtarë në Australi vrasin veten brenda 3 javëve, mes tyre edhe një grua (FOTO LAJM)

9 ushtarë australianë kanë vrarë veten mes debatit për publikimin e një raporti për krimet e pretenduara të luftës në Afganistan.

Hetimi 4-vjeçar zbuloi një 'rekord të turpshëm' të vrasjeve të paligjshme që ndodhën jashtë fushës së nxehtë të betejës.

Një version i redaktuar i raportit u publikua të enjten, pas diskutimesh me javë të tëra rreth përmbajtjes së tij dhe shkaktoi një reagim të ashpër global.

Vetëm në tre javët e fundit, një femër dhe tetë ushtarë meshkuj, të moshës 20 deri në 50 vjeç kanë vrarë veten.

Besohet se stresi i hetimit, i cili zbuloi prova të 39 vrasjeve nga Forcat Speciale Australiane ndikoi në vetëvrasjet e ushtarakëve.
Shtuar më 23/11/2020, ora 13:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori