9 faktorë që bëjnë ta masni gabim tensionin e gjakut (FOTO LAJM)

Mënyra se si uleni
Herën tjetër kur infermierja t’ju thotë të hidheni në tryezën e provës në mënyrë që të mund të matni tensionin, mos e bëni.

“Kur uleni në atë mënyrë mund të ndikojë në tensionin tuaj sepse tensioni juaj i gjakut ndryshon kur jeni duke qëndruar në këmbë apo shtrirë “, thotë Nieca Goldberg, MD, drejtore mjekësore e Qendrës Joan H. Tisch në New York City.

Pozicioni i duhur është ulur në një karrige me shpinën tuaj të mbështetur në karrige dhe këmbët tuaja të sheshta në dysheme. Çdo mjek i mirë duhet të pranojë kërkesën tuaj për t’u ulur në një karrige në vend të një tavoline prove thotë ajo.
A e keni presionin e gjakut më të lartë (ose më të ulët) se zakonisht? Ka disa arsye që mund të bëjnë që matja të mos jetë e rregullt.

Në galerinë e mësipërme janë disa situata që bëjnë që të mos matet siç duhet tensioni i gjakut.

Shtuar më 25/05/2019, ora 11:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori