5 shtetet që kërkojnë rikthimin e vizave (FOTO LAJM)

Pesë shtete të Bashkimit Evropian kërkojnë që për Maqedoninë dhe Serbinë të rikthehet regjimi i vizave. E para eshte Gjermania
Pesë shtete të Bashkimit Evropian kërkojnë që për Maqedoninë dhe Serbinë të rikthehet regjimi i vizave. Pas Gjermanisë, edhe Belgjika, Luksemburgu, Suedia dhe Holanda kanë kërkuar që për qytetarët e Maqedonisë dhe Serbisë të rikthehet regjimi i vizave, për shkak të rritjes ekstreme të numrit të azilkërkuesve dy muajt e fundit nga këto dy vende.

Sipas paralajmërimeve, kërkesa për kthimin e vizave duhet të shqyrtohet në Samitin e ministrave të punëve të brendshme dhe atyre të drejtësisë të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, që do të mbahet më 25 tetor. Këshilli i ministrave të vendeve të BE-së, vitin e kaluar miratoi masa të jashtëzakonshme, me të cilat Komisionit Evropian i dha mundësi përkohësisht të pezullojë regjimin pa viza, nëse atë e kërkon ndonjë vend anëtar i BE-së.

Edhe pse paralajmërimi për kthimin e mundshëm të regjimit të vizave është bërë publik prej disa ditësh, autoritetet në vend, ende nuk komentojnë këto paralajmërime apo masat që kanë ndërmarrë institucionet vendore për të parandaluar fluksin e madh të azilkërkuesve nga Maqedonia.

Nga ana tjetër kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç ka thënë se qytetarët e Serbisë nuk janë fajtorë për kthimin e mundshëm të regjimit të vizave. /albeu.com/
Shtuar më 14/10/2012, ora 17:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori