10 ushqimet që parandalojnë kancerin (FOTO LAJM)

Shendeti i njëriut lidhet ngushtë me ushqimin që konsumon. Kjo vjen pasi ushqimi është baza e formimit të trupit tonë dhe vitaminat e nevojshem që nuk i prodhon trupi gjenden pikërisht në disa ushqime specifike.

Shpeshherë është folur për rëndësinë që ka konsumimi i frutave dhe perimeve, të cilat garantojnë një ushqyerje të shëndetshme.

Një dietë e ekuilibruar, e përqendruar tek konsumi i frutave dhe perimeve është ideale për të mbajtur trupin në formë, por së fundmi shkencëtarët kanë arritur në konkluzionin se konsumimi i tyre parandalon një sërë sëmundjesh, madje dhe kancerin.

Disa ushqime jo vetëm e parandalojnë, por edhe e luftojnë kancerin. Domate, agrumet, karota, manaferrat janë vetëm disa nga ushqimet kundër kancerit që mund të parandalojnë shfaqjen e tij.

Lulelakra e te gjitha perimet në këtë familje
Frutat e pyllit
Hudhra
Çaji jeshil
Karotata
Agrumet
Kërpudhat
Domatet
Farat e linit
Panxhari i kuq. /albeu.com/

Shtuar më 25/10/2018, ora 14:19
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori