10 ushqimet më të rrezikshëm në botë: Lista e zezë e 2019-ës (FOTO LAJM)

1.Në krye të renditjes së Coldiretit për ushqimet më të rrezikshme në botë për shëndetin tonë është peshku nga Spanja. Arsyeja: përmbajtja e lartë e mërkurit (24 njoftime) dhe infektime nga krimbi i Anisakis (14 njoftime). Peshku spanjoll mbajti vendin e parë edhe në vitin 2017
Coldiretti është Konfederata Italiane e Kultivuesve dhe përbën shoqatën më të madhe të përfaqësisë dhe asistencës së bujqësisë italiane.

Coldiretti ka përpiluar listën e zezë të 10 ushqimeve më të rrezikshme për shëndetin. Analiza tregon se në vitin 2018 ka rënë më shumë se një alarm në ditë për një total prej 398 njoftimeve të dërguara në Bashkimin Evropian gjatë gjithë vitit.

Në galerinë e mësipërme albeu.com ju prezanton 10 ushqimet më të rrezikshme për 2019!
Shtuar më 19/04/2019, ora 15:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori