10 aeroportet më të frikshëm në botë (FOTO LAJM)

1.Aeroporti Kai Tak, Hong Kong, Kinë
Ulja dhe ngritja e aeroplanit gjithmonë sjellin një dozë frike tek pasagjerët. Pavarësisht komoditetit të aeroplanit, kjo frikës është permanente.

Por, ka edhe elemente të tjera në udhëtimet në aeroplanë që sjellin frikë e pakënaqësi tek udhëtarët.
Në vazhdim mund të lexoni për dhjetë aeroportet të cilësuara si më të frikshmet në botë, për arsye të ndryshme.

1.Aeroporti Kai Tak, Hong Kong, Kinë

Kai Tak është mbyllur disa herë pasi që ndodhet afër zonës urbane dhe vazhdimisht është kritikuar për vendin se ku ndodhet. Udhëtarët gjithmonë ndihen të frikësuar nga aterimet në këtë aeroport, shkruan Indeksonline.

2.Aeroporti Courchevel, Courchevel, Francë

Pista e Aeroportit Courchevel është jashtëzakonisht e shkurtër dhe ka vetëm 525 metra. Uljet dhe ngritjet në këtë pistë gjithmonë janë të frikshme.

3. Aeroporti i Madeira, Madeira, Portugali

Dy pistat kryesore të Aeroportit të Madeira ishin të gjata vetëm 1,600 metra kur aeroporti filloi të funksiononte në 1964. Pas një aksidenti të tmerrshëm në 1977, kur një Boeing 727 fluturoi mbi një urë guri dhe përfundoi në plazh, një pistë u zgjat për 200 metra. Në vitin 2003, pista u shtri më tej në plazh dhe u vendos në 180 shtylla, secila prej 70 metra të larta.

4.Aeroporti Juancho E. Iraskin, Saba, Hollandë


Hunacho E. Iraskin është aeroporti i vetëm në ishullin Saba të Karaibeve.Vetëm një pistë e gjatë 396 metra e bën këtë aeroport të pamundur që avionët të ulen. Nëse jeni pilot, duhet të rrethoni ishullin disa herë para se të uleni. Frika shtesë për pasagjerët paraqitet nga fakti që moti rreth Gjibraltarit është përgjithësisht i keq, prandaj aeroplanët e ardhur shpesh ridrejtohen në Malaga në Spanjë ose Tangier në Marok, shkruan Indeksonline.

5.Aeroporti i Gjibraltarit, Gjibraltar, Mbretëria e Bashkuar

Aeroporti i Gjibraltarit gjithashtu ka një pistë shumë të shkurtër prej 1,828 metrash. Pista është e vendosur në mes të Detit Mesdhe dhe Shkëmbit të Gjibraltarit.

6.Aeroporti Tenzing-Hillary, Lukla, Nepal

Tenzing-Hillary është një aeroport në Lukla dhe mban emrin e dy alpinistëve që u ngjitën në majën e malit Everest. Ky duhet të jetë një paralajmërim. Aeroporti operon në një lartësi prej 2,438 metra dhe fjalë për fjalë nuk ka tipare të kontrollit modern të fluturimit. E vendosur në tokën e vetme gjysmë të rrafshët në rajon – pista është e vendosur në një shpat në një kënd prej 12 gradësh – aeroporti lejon vetëm ulje ditore të Yeti Airlines, pilotët e të cilit pritet të jenë të njohur me kushtet. Edhe Yeti Airlines ka probleme që ndonjëherë të ulet në aeroport, veçanërisht kur retë e ulta ulin shikimin në zero.

7.Aeroporti Tonkontin, Tegucigalpa, Honduras

Pista e shkurtër e bën të pamundur uljen e çdo avioni më të madh se Boeing 757, dhe ato më të vegjël kryesisht nuk ka gjasa.

Tonkontin ka një numër të metash. Ndodhet në një luginë 1,004 metra mbi nivelin e detit, e rrethuar me male.

8.Aeroporti Ndërkombëtar John F. Kennedy (Runëay 13L), Neë York, Shtetet e Bashkuara

Aeroporti ndërkombëtar më i ngarkuar në SHBA është në listën e më të rrezikshmëve në botë? Besoni apo jo, pista 13L është fokusi i këtij teksti. Afrimi në pistë lë pak hapësirë ​​për gabime, pasi Gjiri i Xhamajkës mund të shihet nga e djathta.
Gjithashtu, pilotët kanë vetëm 8 kilometra dukshmëri falë modelit të afrimit rrethor në mënyrë që të shmangin avionët që ulen ose ngrihen nga La Guardia ose Neëark. Aktualisht, pista 13R-13L është duke kaluar një seri azhurnimesh për të akomoduar avionët e Grupit VI, të cilat përfshijnë Airbus A380 dhe Boeing 747-8. Një nga këto përmirësime përfshin zgjerimin e pistës nga 45.7 metra në 60.9 metra.

9.Aeroporti Ndërkombëtar i Princeshës Juliana, Shën Martin, Hollandë

Ndërtuar fillimisht si një aeroport ushtarak gjatë Luftës së Dytë Botërore, Aeroporti Ndërkombëtar i Princeshës Juliana sot shërben si një qendër e madhe për destinacione ishujsh më të vegjël në Karaibe. Fluturimet nga aeroporti duhet të shoqërohen me reflekse të shpejta, pasi një kthesë e mprehtë duhet të bëhet menjëherë pasi avioni të jetë në ajër, në mënyrë që të mos përplaset në male.

10.Aeroporti i ishullit Tioman, ishulli Tioman, Malajzi

Ju ndoshta nuk keni dëgjuar për ishullin Tioman (i njohur për vendasit si Gunung Daik Berkabang Tiga), por me siguri e keni parë atë në televizion dhe në kinema: “Bali Hai” në filmin e vitit 1956 South Pacific është në të vërtetë ishulli Tioman. Ky ishull i bukur tropikal shtrihet jo shumë larg bregut lindor të gadishullit Malajzian, në lindje të Kuala Lumpur dhe afërsisht në verilindje të Singaporit.

Pilotët duhet së pari të vendosin avionët e tyre drejtpërdrejt në male, dhe pastaj të bëjnë një kthesë prej 90 gradësh për t’u rreshtuar në pistë. Uljet e vonuara nuk rekomandohen pasi tejkalimi i pistës nënkupton ngasjen në një shkëmb të zhveshur.

Fluturimet janë relativisht të qeta në Aeroportin Tioman dhe uljet janë ato që i frikësojnë pasagjerët, si dhe ekuipazhin.
Shtuar më 21/10/2020, ora 15:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori