5 flamujt më të vjetër në botë, mes tyre edhe i Shqipërisë (FOTO LAJM)

SHQIPERIA (1443)

Më 28 nëntor, 1443, kur Skënderbeu (Gjergj Kastrioti), heroi kombëtar i Shqipërisë, ngriti flamurin e tij mbi kalanë e Krujës, kundër turqve që sundonin vendin. Dizajni unik me dy koka shqiponje u huazua nga Perandoria Bizantine.
Simboli i shqiponjës me dy koka u ri-përdorur nga nacionalistët shqiptarë gjatë fundit të shekullit 19 dhe fillim 20, si një simbol i fushatës së tyre për pavarësinë e vendit të tyre nga Perandoria Osmane. Më 28 nëntor 1912, Deklarata e Pavarësisë shqiptare u shpall, dhe flamuri u miratua zyrtarisht.
Për shumicën e vendeve, data e miratimitflamurit të tyre është e njohur, ndërkohë që shumë vende e kanë të diskutueshme.

Data e saktë ose viti i miratimitflamurit të secilit vend mund të jetë i panjohur apo debatuar për shkak të ndryshimeve të projektimit, por nga kërkimet e sajtit "patriotëood.com", rezulton se flamuri kuqezi është ndër 5 më të vjetrit në botë.

Më lart keni të renditur 5 flamujt më të vjetër dhe vitin e miratimit. /albeu.com/
Shtuar më 09/07/2016, ora 19:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori