Rotschild jep alarmin: Mbaroi epoka e rritjes, jemi në prag krize botërore
Pëlqej
Njëra nga familjet më të fuqishme në botë që ka ndikim thelbësor në ekonominë botërore ka dhënë alarmin se bota mund të përballet përsëri me krizë ekonomike, shkruan albeu.com.

Anëtari më i vjetër i familjes Rotschild, Jacob Rotchild është shprehur se po rritet inflacioni dhe po rrezikohen bursat.

"Më 11 shtator dhe në krizën e vitit 2008 të gjitha supërfuqitë bashkëpunuan për një qëllim të vetëm. Por sot është i vështirë ky bashkëpunim dhe po rrezikon stabilitetin që u krijua që nga lufta e dytë botërore." u shpreh anëtari i njërës nga familjes që kanë themeluar Bankën Qëndrore Amerikane.

Ai e ka bërë të qartë se ka përfunduar epoka 10 vjecare e rritjes ekonomike dhe për të ka qenë një rekord.

E megjithatë në rast të një krize të re botërore nuk pritet të ndikojë te shqiptarët pasi ekonomia jonë është e dobët dhe jetojmë nën mesataren.

Familja Rotschild vazhdon të jetë njëra ndër familjet që kontrollon bursat dhe sistemin bankar./albeu.com/
Shtuar më 09/08/2018, ora 16:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori