Reziqet që i kanosen ekonomisë nga shthurja e buxhetit
Deputeti i Partisë Socialiste Arben Malaj akuzon qeverinë, se në prag të zgjedhjeve po përkeqëson financat e shtetit, për ta lënë vendin në pamundësi qeverisje.

"Nëse Qeveria po ecën me skenarin që t'i përkeqësojë akoma më tepër treguesit, pasi duket shumë dorëlëshuar, në atë që premton, qoftë në uljen dhe përjashtimin nga taksa, qoftë në shiritat që po pret kudo në Shqipëri, atëherë situata do të jetë shumë e përkeqësuar dhe taksapaguesit shqiptarë do të paguajnë një kosto shumë më të lartë. Eshtë koha të flasim publikisht për rrisqet në rritje që kemi të gjithë nga keqqeverisja e vendit dhe nga papërgjegjshmëria me menaxhimin e financave publike", tha Malaj.


Ish-kreu i Financave në qeverinë e fundit socialiste mendon se në këto kushte, Shqipëria është e detyruar të rihapë negociatat me donatorët për të administruar krizën.

"Pas zgjedhjeve, Qeveria e ardhshme do të duhet menjëherë të negociojë me FMN-në, me Bankën Botërore, me bankat e zhvillimit, në mënyrë që të gjejë burime për të financuar ekonominë dhe pastaj në mënyrë graduale të ulë borxhin", tha Malaj. /albeu.com/
Shtuar më 18/04/2013, ora 16:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori