Portugali, miratohet buxheti i 2011-ës
Portugalia miratoi ditën e sotme buxhetin e saj pë vitin 2011. Buxheti parashikon rritje të ndjeshme të taksave dhe ulje të shpenzimeve publike, masa këto të ndërmarra në përpjekjen e qeverisë së kryeministrit Sokrates për të ulur borxhin e vendit, që ndodhet në nivele relativisht të larta.

Më herët kreu i Komisionit Europian, Hoze Manuel Barroso hodhi poshtë zërat se Portugalia është vendi i radhës që do të kërkojë ndihmën e BE-së, pas Greqisë dhe Irlandës. Në të njëjtën linjë foli edhe kryeministri portugez i cili tha se vendi ka burimet për të dalë vetë nga gjendja e vështirë në të cilën ndodhen financat.
Shtuar më 26/11/2010, ora 21:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori