Merkel: Prioritet per ne ka euro dhe stabiliteti i saj
Nga deklaratat e dy ditëve të fundit dhënë nga krerët e vëndeve të G20 shihet qartë se egziston mundësia që Greqia ta lerë zonën e Euro. Kjo shikohet edhe nga dominimi që ka pasur kjo çështje në axhendën e samitit të G20-ës.

Çelja e tij solli edhe të parin pohim të hapur të udhëheqësve të BE-së se që monedha e përbashkët të mbijetojë, përjashtimi i Greqisë do të ishte ndoshta i nevojshëm.

Kancelarja Merkel ka ripërsëritur edhe njëherë qëndrimin e Gjermanisë nga Greqisë."Siç e kam thënë edhe me pare, ajo qe ka rendesi per ne jan veprimet, asgje tjeter. Ne duam qe Greqia të jete pjese e Eurozones, por prioritet per ne ka euro dhe stabiliteti i saj”, tha Merkel gjatë samitit./albeu.com/

Shtuar më 04/11/2011, ora 18:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori