"Luftë" për stabilitetin e valutës
Megjithëse bankat në Irlandë shpëtuan nga falimentimi, me ndihmat e ofruara në miliarda, kursi i euros nuk po stabilizohet. Franca dhe Gjermania ngrenë zërin për një forcim të mekanizmit antikrizë për të shpëtuar euron.

Mekanizmi evropian i krizave ka nevojë të përmirësohet në plan afatgjatë. Kështu u shprehën të enjten në Berlin ministrja e Jashtme franceze, Michele Alliot-Marie dhe homologu i saj gjerman, Guido Westerwelle: "Ne duam një euro që të jetë e mbrojtur në plan afatgjatë ndaj krizave, përmes një mekanizmi të qëndrueshëm ndaj çdo lloj 'moti'". Pritet që në samitin tjetër të BE-së në 16 dhe 17 dhjetor të vendosen piketat për forcimin e mekanizmit antikrizë.

Ndërsa ministrja e Jashtme franceze, Michele Alliot-Marie thotë se Parisi dhe Berlini kanë pozicione të njëjta në këtë çështje. Pas takimit për herë të parë me homologun e saj gjerman në Berlin, ajo tërhoqi vëmendjen për rrezikun që ekziston nga spekulantët. "Jemi të konfrontuar me një sulm spekulativ ndaj Evropës dhe euros. Ky drejtohet kundër atyre vendeve, që në sytë e spekulantëve duken të dobta."
Shtuar më 26/11/2010, ora 16:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori