Ekonomia, Basha: Skenari shqiptar më i keq se ai grek
Lideri i opozitës dhe kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një intervistë të dhënë dje për "Agon Channel" ka deklaruar mes të tjerash se procesi i zgjedhjeve të reja në parti ka për synim rikthimin sa më shpejt të PD-së në pushtet.

"Nuk mund të fshihet papërgjegjshmëria e paketës fiskale, që ne denoncuam që në fillim pas hedhjes së fajeve dikur tjetër. Abuziviteti me çmimet është një çështje e përhershme në treg, në fund të fundit tregu është ai që jep përgjigjet, pikërisht me masa të rrepta monitorimi, siç unë në Bashkinë e Tiranës kam filluar të bëj tashmë prej dy vitesh e gjysmë me Agjencinë e Mbrojtjes së Konsumatorit. Thelbi është i thjeshtë, politika fiskale të qeverisë, qeveria rriti taksën mbi karburantin dhe kjo në mënyrë të pashmangshme do të rriste çmimin e naftës dhe nafta është një produkt çmimi i së cilës ndikon në çmimin e çdo gjeje në jetën e njeriut, nga pelena e foshnjës deri tek supa e të moshuarit, nga buka e gojës deri te mallrat e luksit.
Kryeminstri e sheh edhe si produkt luksi karburantin, madje sugjeron që qytetarët shqiptarë të fillojnë të lëvizin në këmbë. Tani mendoj se me këtë batutë të papërgjegjshme të kryeministrit, me këtë sens talljeje do të thoja janë marrë në mënyrë të plotë dhe efecientë mediat, dhe qytetarët besoj se e kanë të qartë se sa jo serioz është kryeministri kur flet për diçka që i prek kaq thellë xhepat e tyre në mirëqenien e tyre. Ajo që po ndodh këtë javë të parë të vitit dhe duhet pyetur çdo shqiptar, rritje e çmimeve, rritje e çmimeve e paprovokuar nga asgjë tjetër vetëm nga kjo paketë e papërgjegjshme fiskale që ka rritur në kohë krize taksat mbi disa prej mjeteve bazë të ekonomisë dhe në këtë mënyrë ta rritur çmimet, ka rritur koston e jetesës", u shpreh Basha.

I pyetur për një skenar të mundshëm grek në Shqipëri kreu i PD-së tha: "Me këto që po ndodh sot, skenari grek do të ishte skenari më i mirë sepse skenari grek kishte me të vërtetë një spirale të rënies si rezultat i papërgjegjshmërisë, mungesës së transparencës dhe abuzivitetit, që janë tre tipare që ne i shohim qartësisht tek kjo mazhorancë me veprimet që ka ndërmarrë në këtë muaj, po kishte dhe krahun e Bashkimit Europain që u fut dhe hodhi jo lopata as karroca po vagonë me euro, miliarda pas miliarda eurosh për të shpëtuar ekonominë greke, në Shqipëri kjo nuk ka shans të ndodhi. Të gjitha këto të çojnë drejt një skenari shumë më të keq sesa të asaj që i referohemi ne si skenari grek". /albeu.com/
Shtuar më 08/01/2014, ora 11:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori