Bie çmimi i naftës
Nafta bruto amerikane shënoi rënie sot pranë pikës më të ulët në dy muajt e fundit ndikuar nga të dhënat ekonomike, rritja e vlerës së dollarit dhe spekulimet në treg se OPEC do rrisë kuotat e prodhimit për të ftohur çmimet. Të dhënat pozitive nga Bashkimi Europian kanë mbështetur rritjen e naftës bruto Brent të Londrës.

Në shtetet e bashkuara aplikimet për përfitime të papunësisë u rritën në javën e kaluar ndërsa korporatat kuvajtiane e naftës kërkoi publikisht nga OPEC rritjen e kuotave të prodhimit pasi çmimet e larta do dëmtojnë rritjen e ekonomisë globale.

Nafta bruto amerikane për marsin ra 15 cent në 85.49 dollarë për fuçi. Nafta Brent e Londrës u rrit 38 cent në 97.77 dollarë për fuçi.
Shtuar më 28/01/2011, ora 16:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori