58 përqind e shqiptarëve jetojnë me 5 dollarë në dite
Pëlqej
Më shumë se gjysma e shqiptarëve jetojnë mesatarisht me 4,652 dollarë amerikanë në ditë, ndërsa jemi të parafundit në rajon vetëm lart Kosovës. Në raportin e fundit të Bankës Botërore të publikuar në muajin shtator shkalla për varfërinë e moderuar (që do të thotë të jetosh me 2.5 -5 dollarë në ditë) e rendit vendin tonë të dytin pas Kosovës.

Të dhënat sipas Bankes Boterore
Kroacia - 13,529 dollarë
Mali i Zi - 7,125 dollarë
Serbia - 5,935 dollarë
Maqedonia - 4,850 dollarë
Shqipëria - 4,652 dollarë
Kosova - 3,815 dollarë

Kriza thotë BB ka ndikuar në rritjen e pabarazisë dhe rritjen e varfërisë. Shqipëria, sipas shifrave të BB radhitet e treta në rajon për varfërinë ekstreme, para Kosovës dhe pas Maqedonisë. /albeu.com/
Shtuar më 26/09/2014, ora 09:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori