1 % e njerëzve zotërojnë gjysmën e pasurisë së botës
Kompania ndërkombëtare "Credit Suisse" ka nxjerr një raport lidhur me pabarazinë nëpër shtetet e botës.

Raporti i publikuar këtë të martë jep shifra tronditëse, mbi përqëndrimin e mirëqënies, të pashënuara ndonjëherë më parë.

Sipas tij, aktualisht vetëm 1 për qindëshi më i pasur i popullsisë së botës, zotëron mbi 48 për qind të gjithë pasurisë globale, raporton TCH.

Ky raport paralajmëron se ekonomia botërore mund të pësojë recension, për shkak se pasuria është mbledhur në duar të vetëm disa familjeve oligarke.

Henduku mes të pasurve dhe të varfërve në botë është thelluar dhe ka sinjale se ai mund të thellohet akoma më tej. /albeu.com/
Shtuar më 15/10/2014, ora 16:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori