Xhamia blu, nga më të bukurat në botë, ndërtuar nga dora e një shqiptari
Xhamia blu është një nga xhamitë më të bukura në botë.

Emri zyrtar i saj është "Xhamia e Sulltan Ahmedit”.

Ndodhet në Stamboll dhe është ndërtuar nga kryearkitekti elbasanas, Sedefqar Mehmet Aga.

Ky i fundit mendohet të ketë ketë studiuar në kryeqendrën e Perandorisë Osmane diku nga viti 1563./albeu.com/

Shtuar më 30/06/2014, ora 23:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori