Takimet e intelektualëve shqiptarë, sllovenë, kroatë e serbë për ndarjen e Jugosllavisë (FOTO LAJM)

Takimet miqësore të intelektualëve shqiptar, slloven, kroat dhe serb në Maribor të Sllovenisë, 27 shtator 1990
Takimet miqësore të intelektualëve shqiptarë, sllovenë, kroatë dhe serbë në Maribor të Sllovenisë më 27 shtator 1990.

Fotot, që dalin për herë të parë, janë publikuar nga historiani Arben Llalla, raporton Portali Albeu.

Në tryezë shihen Azem Vllasi me gruan e tij Nadire, ish-kryeministri i vrare serb Zoran Xhinxhiç, politikani slloven, Vinko Hafner dhe shumë politikanë, gjykatës, avokatë, raporton Albeu.com.

Sipas zotit Llalla, diskutimet kanë qene rreth së ardhmes së Jugosllavisë, për ndarjen në mënyrë demokratike apo vazhdimin për demokratizimin e më tejshëm të saj duke pare qe Sllobodan Millosheviçi ishte forcuar shumë. /albeu.com/

Shtuar më 21/12/2015, ora 12:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori