Si e zhduku Enver Hoxha nga fotot Mehmet Shehun (FOTO LAJM)

Nga Kastriot Dervishi
Në shumë raste, kur në një foto hiqej një individ, në vend të tij vendosej ndonjë send apo pemë. Në rraste të rralla vendoseshin individë anonimë.

Teknika e manipulimit ishte amatore dhe linte gjurmë gjithnjë. Fotot identifikoheshin kollaj.

Në shtator 1952 Enver Hoxha vizitoi Peshkopinë i shoqëruar nga zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme Mehmet Shehu.

Pas vitit 1981 Mehmet Shehu nuk mund të shihej më. Në vend të tij kanë zgjatur zbukurimin që shihet në origjinal. Fotoja e dytë është marrë nga albumi i vitit 1983.
Shtuar më 13/10/2018, ora 17:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori