QINDRA TË VRARË/ Emrat dhe qytetet, bandat kriminale më të rrezikshme në Shqipëri (FOTO LAJM)

Banda e Cërrikut

Është bërë e njohur nga masakra e Cërrikut në vitin 1997, ku anëtarët e kësaj bande kanë vrarë gjashtë gardistë. Si kapo i kësaj bande njihet Roland Xhepaxhiu, i cili është arrestuar teksa po kthehej nga jashtë në aeroportin e Rinasit në Tiranë. Ndërkohë, anëtarët e tjerë të kësaj bande janë Met Bozi, Arjan Toska e vëllezërit e Arjanit, Sokol Buzani, Tomorr Buzani, Bujar Buzani, Luan Buzani, Bashkim Buzani. Madje këta të fundit akuzohen për vrasjen e gardistëve.
Mbi ta rëndojnë akuzat më të rënda, vrasje, grabitje, përdhunime, trafik droge, armësh e qenie njerëzore deri dhe terrorizëm. Kanë ekzekutuar me dhjetëra njerëz, armiq dhe miq të tyre, por edhe punonjës policie.

Disa nga anëtarët e këtyre bandave janë të arrestuar dhe kanë marrë dënimin nga gjykatat shqiptare, shkruan Albeu.com.

Të tjerë vuajnë dënimet në burgjet e huaja dhe disa janë ende në kërkim nga policia shqiptare.

I vetmi detaj që i bashkon këta kriminelë dhe bandat që i drejtuan apo i udhëheqin ende me dorë të hekurt është se shumë prej tyre u themeluan në 1997-ën, gati 20 vite më parë kur shteti pothuajse nuk ekzistonte.

Në galerinë e mësipërme, albeu.com ka radhitur disa nga grupet më të rrezikshme që kanë shkaktuar qindra viktimave përgjatë 20 viteve më të turbullta të Shqipërisë. /albeu.com/

Shtuar më 20/06/2019, ora 16:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori