Profecitė Maja, jeta pas apokalipsit tė rremė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Jon Kelly, BBC
Pavarėsisht tė gjitha parashikimeve mbi apokalipsin Maja, bota mbeti ashtu siē ishte mes sė premtes dhe sė shtunės, 21 dhe 22 dhjetorit 2012. Pyetja ėshtė se ēfarė mund tė bėjnė tani ata qė e besuan seriozisht apokalipsin?

Ndėrsa ora godet mesnatėn, data e mallkuar mbėrrin dhe, edhe njė herė, apokalipsi na zhgėnjen dhe nuk mbėrrin. Parashikime tė tilla pėr ngjarje apokaliptike dhe pėr fundin e botės janė bėrė ēuditėrisht shumė shpesh pėrgjatė tė gjithė historisė.

Ēdo herė njė grup besimtarėsh mbetet i tronditur nga mosmbėrritja e fundit, vdekjes dhe shkatėrrimit. Nėse e kanė marrė parashikimin pėr apokalips tepėr seriozisht, ata do tė kenė kaluar njė periudhė tė ēmendur nė ditėt para fundit, kanė braktisur apo pėrqafuar mė shumė kėnaqėsitė tokėsore dhe janė pėrgatitur materialisht dhe shpirtėrisht pėr njė epokė tė re.


Data e fundit qė ka shkaktuar njė alarm tė tillė ishte dje, 21 dhjetori, dita pėrmbyllėse e njė kalendari tė popullit Maja, i cili kishte llogaritur ecurinė pėr 5,125 vjet. Nėpėr botė u morėn masa pėr kėtė fund tė botės.

Nė shumė vende raportohet njė blerje nė panik e qirinjve apo tė mallrave tė tjerė. Nė Rusi raportohet shitje e ekzagjeruar e shkrepėseve dhe konservave aq sa Kryeministri Dmitry Medvedev u detyrua tė dalė nė televizor nė njė pėrpjekje pėr tė qetėsuar tė alarmuarit.

Autoritetet nė anėn franceze tė maleve Pirene u pėrballėn gjatė ditėve tė fundit me shumė njerėz qė shkuan te mali Pic de Bugarach, pėr tė cilin thashethemet thonė se do tė jetė vendi ku UFO-t do tė vijnė tė shpėtojnė njerėzit e mbledhur aty.

Nuk ėshtė e nevojshme qė njerėzit tė jenė pjesė e ndonjė sekti fetar pėr ta gjetur veten tė alarmuar nga njė parashikim i tillė. Njerėzimi ka qenė gjithmonė i magjepsur nga ideja se gjithēka do tė pėrmbytet njė ditė. Kjo magjepsje dallohet qartė nė numrin e madh tė librave dhe filmave qė i dedikohen njė ngjarjeje tė tillė. Filma si “Armagedon”, “Dita pas tė nesėrmes” etj., janė angazhuar tė imagjinojnė se si mund tė vijė fundi i jetės nė planetin tonė. Ndėrkohė, vlerėsohet se romanėt qė tregojnė jetėn nė Tokė pas apokalipsit, kanė shitur mė shumė se 70 milionė kopje gjatė dekadave tė fundit.

Njerėzimi ėshtė alarmuar shpesh edhe nė tė shkuarėn pėr apokalipse tė pritshme.

Romakėt e lashtė i zuri paniku nga ideja se qyteti i tyre do tė shkatėrrohej nga njė forcė e panjohur nė vitin 634 para Krishtit. Afrimi i vitit 1000 pas Krishtit e mbushi Europėn me frikė se diēka e tmerrshme do tė ndodhte kur data tė shėnonte tri zero. E njėjta frikė u pėrsėrit me pėrmasa mė tė vogla njė mijėvjeēar mė vonė. Gjatė luftės civile angleze kishte disa grupime qė besonin se fundi i botės ishte pranė.

Apokalipset e dekadave tė fundit janė shfaqur pak a shumė nė tė njėjtėn mėnyrė. Pasuesit e Nostradamusit e pėrgatitėn veten pėr mbėrritjen e “Mbretit tė terrorit” mė “1999-n dhe gjashtė muaj”. Evangjelisti televiziv amerikan, Pat Robertson, parashikoi diēka si njė sulm bėrthamor pėr fundin e vitit 2007.

Predikuesi radiofonik Harold Camping nė Kaliforni e pėrcaktoi datėn e fundit tė botės gjashtė herė dhe sė fundmi e pėrcaktoi 22 tetorin 2011 si dita finale para se tė hiqte dorė nga parashikimet.

Pėr ata qė i besuan kėto parashikime, lajmi se jeta do tė vijojė njėsoj si mė parė mund tė kthehet nė njė eksperiencė traumatike. Por nė mėnyrė habitėse, grupimet qė parashikojnė fundin e botės rezultojnė se ia dalin tė kthehen nė normalitet, pasi parashikimi i tyre del i pasaktė, thotė Lorne Dawson, njė ekspert nė sociologjinė e religjionit nė Britaninė e Madhe.

“Shumica dėrrmuese duket se e kapėrcejnė dėshtimin e njė profecie relativisht mirė”, thotė ai. Nga 75 grupime tė identifikuara nga Dawson si religjione qė kanė parashikuar njė apokalips, qė tė gjitha me pėrjashtim tė gjashtė prej tyre vijuan tė ekzistojnė normalisht. Pėrkundrazi, disa prej tyre arritėn tė vijojnė tė lulėzojnė. Dėshmitarėt e Jehovait janė njė nga grupimet qė kanė parashikuar njė formė apo tė tjetėr fund bote dhe megjithatė ata vijojnė tė shtojnė radhėt e tyre e aktualisht numėrojnė shtatė milionė besimtarė.

Kisha e Ditės sė Shtatė (mormonėt), tė cilėt vlerėsohet se ka 17 milionė besimtarė, lindi nga njė grup i njohur si Mileritesit, tė cilėt parashikuan njė apokalips pėr vitin 1844 dhe qė u njoh mė vonė si “Zhgėnjimi i madh”.

Njė studim gjithėpėrfshirės mbi kėtė fenomen u publikua mė 1956-n nga psikologu Leon Festinger. Ai pėrshkruan aty se si studentėt e tij infiltruan njė grup qė besonte se bota po jetonte ditėt e fundit dhe se vetėm anėtarėt e kėtij grupi do tė shpėtonin nga njė pjatė filxhani fluturuese.

Kur as apokalipsi dhe as UFO-t nuk u shfaqėn, Festinger zbuloi se udhėheqėsja e grupit u pati deklaruar besimtarėve tė tij se “ai kishte pėrhapur aq shumė dritė” sa Zoti kishte ndryshuar mendim dhe e kishte shpėtuar planetin. Besimtarėt e shumėfishuan lajmin e saj tė mirė mes jobesimtarėve dhe Festinger konkludoi se ky ėshtė njė rast tipik i disonancės konjiktive.

Nė njė ushtrim tė ngjashėm, psikiatri Simon Dein kaloi disa kohė me njė bashkėsi tė vogėl hebrenjsh Hasidikė nė veri tė Londrės. Pėr shumė vite, ndjekėsit e kėtij sekti patėn besuar se udhėheqėsi i tyre shpirtėror Menechem Mendel Schneerson, i njohur si rebe, ishte Mesia. Sipas teologjisė sė tyre, ai do tė mbyllte njė qytetėrim dhe do t’i jepte jetė njė epoke tė re. Besimi i tyre u testua gjithsesi kur rebe vdiq si ēdo i vdekshėm tjetėr nė Nju Jork, mė 1994-n.

“Unė isha atje nė kohėn kur ai vdiq”, thotė Dein. “Ata po qanin, po mbanin zi. Kishte njė ndjenjė tė madhe refuzimi pėr tė besuar, ai nuk mund tė vdiste. A do tė rishfaqej ai?”

Por Dein thotė se besimtarėt e kėtij grupi nuk hoqėn dorė nga sistemi i tyre i besimit. Shumė shpejt ata filluan tė besojnė se udhėheqėsi i tyre ėshtė ende gjallė dhe se nuk mund tė shihet ose se ai nė njė farė mėnyre do tė ngrihet sėrish.

“Ka debate shumė tė ashpra mes atyre qė besojnė se ai ėshtė gjallė dhe ata qė besojnė se ka vdekur, por vetė vdekja nuk duket se e ka ulur numrin e njerėzve nė grup”, thotė Dein.

Sipas Dawson, 200 familjet hebraike nė Samford Hill tė Londrės kishin njė fije tė rėndėsishme lidhjeje pėr ta mbajtur grupin sė bashku pas dėshtimit tė apokalipsit, njė ndjenjė tė fortė komunitare.

Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme, thotė ai, prania e njė udhėheqėsi tė vendosur qė mund tė ofrojė shpjegime tė shpejta. “Nėse njė shpjegim mbėrrin shpejt, grupi mund t’u qėndrojė talljeve nga jashtė”, shton ai.

Disa udhėheqės, si Camping, nė shumė raste thjesht japin njė datė tė re pėr apokalipsin. Tė tjerė kėrkojnė ndjesė para anėtarėve tė grupit pėr parashikimin e gabuar. Pėr fat tė keq, disa marrin veprime mė drastike. Trupat e pajetė tė 39 anėtarėve tė njė kulti u zbuluan nė vitin 1997. Ata kishin vrarė veten me besimin se do tė shpėtoheshin nėse bėnin diēka tė tillė.

Por shumica gjejnė njė mėnyrė paqėsore pėr t’u pėrshtatur. “Kur investon kaq shumė nė njė besim, prirja ėshtė qė tė shpėtosh diēka prej tij”, thotė Philip Jenkins, njė historian i fesė nė Universitetin e Teksasit.

Pėr Jenkins, joshja nga udhėheqėsi qė predikon njė apokalips tė pritshėm nė tė gjithė historinė ka qenė faktori kryesor mė shumė se sa specifikat e profecive tė tyre.

“Ėshtė njė lloj refuzimi me rendin e botės siē ėshtė aktualisht”, thotė ai. “Ėshtė njėsoj si tė imagjinosh diēka shumė mė tė mirė. Kur bėhet e qartė se rendi i ri nuk do tė mbėrrijė, ka mėnyra pėr ta ndryshuar disi mesazhin.”Fundi (qė nuk erdhi) i botės

Dr. Geoffrey Braswell

Universiteti i Kalifornisė, San Diego

Fenomeni i vitit 2012 ėshtė nė thelb njė problem nė llogaritje; njė keqinterpretim i njė libri llogarish shumė tė vjetėr. Ajo bazohet nė kalendarin Maja, i cili i numėron ditėt qė nga njė e shkuar mitike. Kjo llogaritje fillon qė nga krijimi i fundit (11 gusht viti 3114 para Krishtit). Mė 21 dhjetor, ky kalendar do tė nisė numėrimin nga e para, por shumė e kanė interpretuar kėtė zerim llogarish si fundi i botės.

Por nuk ėshtė e qartė as nėse vetė Majat qenė dakord me kėtė mėnyrė llogaritjeje. Dy shkrime tė lashta theksojnė rėndėsinė e datės. Por njė tjetėr fokusohet mė 13 tetorin e vitit 4772, fundi i njė cikli edhe mė tė madh qė nuk mund tė ndodhė nėse zerimi bėhet mė 2012-n.

Ky tekst mė i detajuar parashikon qė, nė njė datė edhe mė tė largėt, mbreti i madh Kiniē Janab Pakal do tė kthehet nė Palenkue pėr tė sunduar. Nėse kjo profeci e Majave ėshtė e vėrtetė, atėherė bota nuk do tė pėrfundojė as mė 2012-n dhe as mė 4772-shin dhe nuk ka rėndėsi se si funksiononte kalendari i gjatė.Nuk ka apokalips tani

“Mė 1988-n pati njė skenar tė vėrtetė apokaliptik. Unė isha 14 vjeē dhe sapo kishte filluar viti shkollor nė Amarillo Texas”, thotė Jason Boylett, autor i “Guidė xhepi pėr tek apokalipsi”.

“Njė ish-shkencėtar i NASA-s dhe matematikan, i quajtur Edgar Whisenant, kishte parashikuar se bota po shkonte drejt apokalipsit nė fund tė shtatorit, bazuar kjo nga llogaritjet tė kryera mbi Biblėn. Ai i dėrgoi pamfletet e tij te qindra dhe mijėra kisha nė tė gjithė vendin. Pastori baptist jugor i lagjes sime, foli para turmės.

“Unė e kalova verėn shumė i frikėsuar, pėr shkak se njerėzit me autoritet mbi jetėt tona thoshin se diēka mund tė ndodhė nė shtator. Kisha frikė se kjo do tė ishte vera ime e fundit. Kur mbėrriti shtatori, unė shkoja nė krevat duke menduar se nuk do t’i shihja mė kurrė prindėrit e mi. Por shpejt u lehtėsova. Vetėm se mbeta shumė i zhgėnjyer. Kuptova se jo gjithmonė mund t’i besoja pastorit tim. Unė jam ende njė kristian praktikant dhe nuk po eci pėrqark i plagosur shpirtėrisht. Por qė nga ajo kohė besimi im fetar ėshtė shoqėruar me shumė pyetje, dyshime dhe cinizėm.
Shtuar më 22/12/2012, ora 14:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.