Politika, arti i llafollogjisė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Jon Kelly, BBC - Fjalimet pėr tė humbur kohėn, tė njohura si filibaster, ndoshta do tė kthehen njė herė nė politikėn amerikane. Po si mund t’ia dalė dikush tė flasė gjithė ditėn?

Ti ngrihesh para kolegėve tuaj, kruan fytin dhe pėrgatitesh pėr tė folur. Pėrgjatė tė gjithė natės, pa pushim. Ndoshta ke sjellė ushqim me vete, ose ke ndonjė adresar telefonik, tė cilin e lexon me zė tė lartė, nė rast se nuk tė vijnė mė ide se ēfarė mund tė thuash.

Dhe nuk ke mundėsi tė shkosh nė banjė, nėse ke nevojė, duhet tė vijosh tė flasėsh.

Filibastering – njė taktikė qė synon tė harxhojė qėllimisht kohėn e Parlamentit, pėrdoret zakonisht nga ligjvėnėsit pėr tė mos lejuar zhvillimin e njė votimi pėr njė ēėshtje qė ligjvėnėsi e di se e ka tė humbur. Kjo metodė ėshtė pėrdorur nė sistemet demokratike qė nga kohėt qė nuk mbahen mend.

Parlamentarė tė dalluar e kanė pėrdorur shpesh kėtė taktikė duke realizuar sipėrmarrje mbinjerėzore, vetėm me synimin pėr tė humbur kohė, ngadalėsuar apo bllokuar miratimin e njė ligji.

Shembujt mė spektakolarė janė hasur nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara. Mė 1935, njė demokrat nga Luiziana, Huey Long, u pėrpoq tė ndalonte njė ligj duke folur pėr mė shumė se pesėmbėdhjetė orė, duke recituar mes tė tjerash, edhe receta pėr garniturė sallate dhe duke diskutuar nė detaje si tė fėrgohen mė mirė gocat e detit.

Njėzet e dy vjet mė vonė, njė senator veteran nga Karolina e Jugut, Strom Thurmond, vendosi njė rekord nė llafollogji duke ndaluar miratimin e njė ligji pėr tė drejtat, duke folur pėr 24 orė e 18 minuta, duke lexuar me zė tė lartė ligjet e votimit tė secilit shtet tė SHBA-sė dhe duke cituar fjalėn e lamtumirės sė George Washinton nė mėnyrė integrale.

Filibaster ėshtė njė fjalė me rrėnjė holandeze, “vrijbuiter”, dhe nė kuptimin origjinal do tė thotė “pirat”. Kjo ėshtė njė taktikė kaq e rėndėsishme nė sistemin politik amerikan sa filmi i vitit 1939 i Frank Capra, “Zoti Smith shkon nė Uashington”, paraqet heroin James Stewart, duke mbajtur njė fjalim llafollogjik tė stėrgjatė nė Senat, gjė qė shpėton Amerikėn pėrmes ekspozimit tė korrupsionit politik.

Gjatė viteve tė fundit, anėtarėt e senatit amerikan kanė qenė nė gjendje tė kryejnė njė teknikė qė quhet “filibasteri i heshtur”. Nė kėtė rast, ata thjesht sinjalizojnė synimin pėr tė bllokuar njė ligj pėr sa kohė mbėshtetėsit e ligjit nuk janė nė gjendje tė sigurojnė tri tė pestat e senatit.

Por Harry Reid, udhėheqėsi i shumicės demokrate, i cili vetė mbajti foltoren pėr gati nėntė orė nė vitin 2003, tashmė kėrkon qė ēdokush qė ka njė kundėrshti tė ngrihet dhe tė deklarojė kundėrshtinė ndaj nė ligj nė rast se dėshirojnė ta bėjnė njė gjė tė tillė.

Kjo nėnkupton njė kthim nė debatet e viteve 1950 dhe 1960, kur politikanėt e jugut si Strom Thurmond dhe Robert Byrd flisnin pėrgjatė tė gjithė natės pėr tė mos lejuar miratimin e ligjeve qė u jepnin tė drejta tė barabarta njerėzve me ngjyrė.

Nė rast se kjo ndodh, njė gjeneratė e re ligjvėnėsish do tė duhet tė thėrrasin nė ndihmė rezervat e pashfrytėzuara tė qėndresės fizike – megjithėse ka gjasa qė nuk do t’u pėlqejė t’i krahasojnė me llafollogjinė rekordthyese tė Thurmond, i cili me kėtė teknikė synoi tė ruajė segregacionin racor nė SHBA.

Sipas biografit tė Thurmond, Joseph Crespino, njė profesor historie nė Universitetin Emory, politikani mbrojtės i segregacionit – i cili vdiq nė zyrėn e tij nė vitin 2003 nė moshėn 100 vjeē – qe jashtėzakonisht i pėrgatitur fizikisht pėr njė sipėrmarrje tė tillė.

Thurmond kishte marrė me vete furnizime – pėrfshirė njė copė tė madhe bukė elbi, njė copė mishi kundėrfiletė, tableta qetėsimi, lėng frutash e ujė, thotė Crespino. Senatori foli nė njė mėnyrė tė qetė dhe monotone pėr tė kursyer zėrin e tij nga mekja.

Me pėrjashtim tė njė pushimi gjysmė ore nė fillim, kur rregullat i lejonin atij t’i linte vendin senatorit tjetėr, Barry Goldwater, Thurmond qėndroi nė kėmbė nė foltoren e Senatit pėrgjatė tė gjithė kohės.

Pėr historianėt, aspekti mė habitės i kėsaj sipėrmarrjeje ėshtė se si ia doli tė shmangė vajtjen nė tualet pėr kaq shumė kohė.

“Kjo ėshtė njė lloj misteri urologjik se si ai ia doli ta bėjė njė gjė tė tillė”, thotė Crespino.

“Pas fjalimit, pyetja e parė qė i bėnė gazetarėt qe se si ia doli tė mbajė urinėn pa i shpėtuar.”

Thurmond u tha atyre se kishte vizituar dhomėn e avullit tė senatit para fjalimit pėr tė dehidratuar veten, nė mėnyrė qė trupi i tij tė qe nė gjendje tė absorbonte lėngje si njė “sfungjer”.

Por thashethemet qenė tė shumta dhe thoshin se kishte pėrdorur njė metodė shumė mė praktike dhe hileqare. Njė punonjės i senatit afro-amerikan, me emrin Bertie Browman deklaroi nė kujtimet e veta se nė fakt senatori qe pajisur me njė tub dhe njė qese.

Ndėrsa nė SHBA mund tė jetė vendosur rekordi botėror pėr llafollogji gjatė shekullit tė njėzetė, praktika ka njė histori tė gjerė nė tė gjithė botėn.

Nė Romėn e Lashtė, Kato i Riu, arrinte tė irritonte Senatin nė rastet e diskutimit tė ligjeve qė ai nuk i pėlqente, duke vijuar tė flasė derisa binte nata. Nė Senatin e Romės qe e ndaluar me ligj qė Senati tė merrte vendime pas Perėndimit tė diellit, nė mėnyrė qė tė shmangeshin tentativat pėr komplote, apo organizim seancash pa dijeninė e tė gjithė senatorėve.

Fjalimi mė i gjatė nė dhomėn e ulėt tė Parlamentit tė Anglisė, qe njė maratonė qė zgjati pėr gjashtė orė nga Henry Brougham, mė 1828. Por kjo nė fakt nuk qe njė filibaster pėr tė harxhuar kohė e pėr tė ndaluar miratimin e njė ligji. Nė anėn tjetėr, Charles Stewart Parnell i Partisė Parlamentare Irlandeze, e pėrdori rregullisht kėtė taktikė nė Uestminster gjatė viteve 1880 nė pėrpjekje pėr tė fituar autonominė dhe pėr tė futur nė axhendėn e Parlamentit vetėqeverisjen nė Irlandė.

Fjalimi mė i gjatė nė dhomėn e ulėt tė Parlamentit tė Anglisė gjatė shekullit tė njėzetė qe njė fjalim i mbajtur nga deputeti konservator, Sėr Ivan Lawrence, i cili foli pėr katėr orė e 23 minuta kundėr njė ligji nė vitin 1985.

Sėr Ivani qe njė avokat dhe kishte eksperiencėn e mjaftueshme pėr fjalime publike pėr tė mbajtur fjalėt e tij brenda temės, por pėrpjekjet e tij nuk e ndaluan dot miratimin e ligjit qė po kundėrshtonte.

“Nuk mendoj se kisha as njė shishe ujė me vete”, kujton ai. “Qe me tė vėrtetė adrenalina qė mė mbajti tė vijoja. Pėr fat tė keq, gjithkush mendoi se kjo qe njė hile”.

Deputetėt e tjerė ndėrhynin ta ndėrprisnin me shaka herė pas here. “A ėshtė miku im i nderuar i vetėdijshėm se mė ofroi tė mė dėrgojė me makinė nė shtėpi sot”, tha njėri prej tyre.

Njė mik i tij, mė vonė i tha Sėr Ivanit se atė natė kishte mbajtur njė kopje tė transkriptit tė fjalimit te koka e krevatit pėr tė vėnė veten nė gjumė, sepse vijonin i vinin nė mendje orėt e kaluara nė Parlament.

Ndryshimet nė procedurat parlamentare tashmė e kanė bėrė shumė tė vėshtirė pėr pėrdorimin e teknikės sė filibasterit kundėr ligjeve tė mbėshtetura nga qeveria nė Parlamentin e Mbretėrisė sė Bashkuar, megjithėse disa deputetė laburistė u akuzuan se po pėrpiqeshin tė bėnin diēka tė tillė nė njė debat tė kohėve tė fundit.

Me raste, ligjet e propozuara nga deputetėt dytėsorė, ndalohen pėrmes diskutimeve tė gjata. Nė vitin 2005 njė deputet laburist, Andrew Dismore, foli pėr 197 minuta kundėr njė propozimi ligjor qė synonte tė qartėsonte se deri nė ēfarė mase pronari i njė shtėpie kishte tė drejtė tė reagonte me dhunė ndaj njė dhunuesi tė banesės sė tij.

Por jo tė gjitha filibasterat kėrkojnė fjalime tė gjata. Njė deputet nė Zelandėn e Re, bllokoi reformėn pėr qeverisjen vendore nė vitin 2009, duke propozuar njė mijė amendamente – shumė prej tė cilave qenė nė gjuhėn e indigjenėve vendės Maori. Kėto tė fundit do tė duhej tė pėrktheheshin nė anglisht, rrjedhimisht u humb kohė.

Gjithsesi, shumė parlamente – pėrfshirė tė dy dhomat e parlamentit tė Australisė, si dhe Dhomėn e Pėrfaqėsuesve (kongresit) nė Shtetet e Bashkuara, – kanė rregulla tė qarta mbi kohėn qė i lejohet njė kongresmeni tė flasė.

Senati i SHBA-sė nuk e ka njė rregull tė tillė dhe 60 nga 100 senatorė mund tė votojnė pėr hapjen e njė debati para votimit.

Rritja e armiqėsisė mes palėve gjatė kohėve tė fundit ėshtė akuzuar si shkaktare e rritjes sė rasteve tė pėrdorimit tė filibasterave tė heshtur. Por nė rast se plani i Reid ecėn pėrpara dhe ndryshon rregullat, fjalimet maratonė mund tė rikthehen nė dhomėn e Senatit.

Ēėshtja nėse opinioni publik do t’i tolerojė kėto hile, gjithsesi ėshtė njė diskutim tjetėr.

Nė epokėn e lajmeve 24 orėshe, politikanėt mund tė mos jenė shumė tė gatshėm tė bėhen shaka publike pėrmes fjalimeve tė gjata pėr tė humbur kohėn, siē qenė paraardhėsit e tyre, argumenton Gregory J Wawro, profesor i politikės nė universitetin Cornell dhe bashkautor i librit “Filibasteri: pengimi i ligjvėnies nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara.”

“Nė kohėn e filibasterave tė mėdhenj kundėr tė drejtave civile dhe nė ditėt e Huey Long, diēka e tillė nuk shfaqej nė televizor”, thotė Wawro

“Mbetet pėr t’u parė nėse senatorėt do tė jenė tė gatshėm tė shikohen nga tė gjithė amerikanėt duke lexuar nga njė adresar telefonik apo duke recituar receta kulinarike”.

Dhe pėrveē pajisjes sė bollshme me ujė e ushqim, ata do tė duhet tė mendojnė se si do ta marrin votuesit e tyre njė tentativė kaq tė qartė humbje kohe. Frika nga votuesit qė shohin televizor ėshtė e mjaftueshme pėr ta bėrė edhe fjalimin mė serioz, por gjithsesi tė gjatė, tė tepėrt pėr ēdo politikan.

Llafollogėt e mėdhenj tė Amerikės
Njė nga filibasterat mė tė gjatė nė histori ndodhi kur senatori i SHBA-sė, Strom Thurmond foli pėr 20 orė e 54 minuta nė 28 gusht 1957 deri nė orėn 21:12 minuta tė mbrėmjes sė nesėrme kundėr reformės pėr tė drejtat civile.

Senatori Alfonse D’Amato nga Nju Jorku, vijoi tė flasė pėr 23 orė e 30 minuta nė njė pėrpjekje pėr tė ndaluar njė ligj mbi ushtrinė nė vitin 1986.

Robert Byrd nga Virxhinia Perėndimore foli kundėr Aktit tė Lirive Civile mė 1964 pėr 14 orė e 13 minuta.

Huey Long i Luizianės diskutoi cilėsitė e recetave tė ndryshme kulinarike mė 15 orė nė vitin 1935.


Llafollogjia nėpėr botė
Nė dhjetor 2010, deputeti nga Partia e Gjelbėr e Austrisė, Werner Kogler, mbajti njė fjalim qė zgjati 12 orė dhe 42 minuta.

Deputeti konservator i Kanadasė, Tom Lukiwski, foli pėr gjashtė orė nė njė komision parlamentar nė vitin 2008.

Nė Britaninė e Madhe, nė shkurt 1983, laburisti John Golding foli pėr 11 orė mbi ligjin mbi telekomunikacionet, por pėr shkak se fjalimi u mbajt nė njė komision dhe jo nė sallėn e Parlamentit, ai kishte tė drejtė tė bėnte pushime.

Mė 1936, deputeti Tommy Henderson nga partia e Unionistėve tė Pavarur nė Parlamentin e Irlandės sė Veriut, foli pėr dhjetė orė rresht.
Shtuar më 15/12/2012, ora 18:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.