Philip Roth
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Romancieri amerikan tregon sesi ka ndryshuar jeta e tij e pėrditshme, pasi la letėrsinė.

“Pres mysafir nė shtėpi, kam njė kuzhinier qė gatuan pėr mua dhe luaj ēdo mėngjes me iPhone-n e sapoblerė”.

“Tani jetoj vėrtet dhe nuk luftoj mė kundėr tė shkruarit”.

Mbi kompjuterin e Philip Roth, nė “Upper West Side”, ėshtė shkruar njė shėnim ku thuhet: “Lufta me tė shkruarin pėrfundoi”. Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė kujtuar se Roth, qė do tė mbushė 80 vjeē nė mars tė vitit tė ardhshėm dhe qė ka shijuar njė prej eksperiencave mė tė gjata e mė tė suksesshme tė letėrsisė amerikane, i dha fund tė shkruarit (31 libra qė prej fillimit tė karrierės nė 1959-n). “E shoh atė shėnim ēdo mėngjes dhe mė jep shumė forcė”, thotė ai. Pėr miqtė e ngushtė ideja e njė Roth-i qė nuk shkruan mė ėshtė njėsoj si ideja e njė Roth-i qė nuk do tė marrė mė frymė. Ndonjėherė duket sikur gjėja e vetme qė ka bėrė nė jetė ėshtė tė shkruarit. Punonte vetėm pėr javė tė tėra nė shtėpinė e tij nė Konektikut. Shkonte nė studio herėt nė mėngjes (e kishte ngjitur me shtėpinė), ku shkruante nė kėmbė dhe shpesh kthehej mbrėmjeve vonė. Nė njė moshė kur shumica e romancierėve e rrallojnė aktivitetin e tyre, ai njohu njė rini tė dytė, madje shkroi disa prej librave tė tij mė tė mirė, si pėr shembull: “Lamtumirė Kolombus”, “Pastorale amerikane”, “Komploti kundėr Amerikės”, “Njolla njerėzore” dhe “Teatri i Sabbath”.

Roth duket i gėzuar, i ēlodhur, nė paqe me veten dhe me vendimin e marrė, qė u bė i ditur pėr tė herė tė parė muajin e kaluar nė revistėn franceze “Les InRocks”. Bėnte shaka dhe festonte, fliste pėr shkrimtarėt dhe tė shkruarin, madje nuk ngurronte tė rikujtojė karrierėn e tij me shumė kėnaqėsi dhe pa keqardhje. Nė pranverėn e kėtij viti ai zgjodhi Blake Bailey si biografin e tij dhe qė prej atij momenti punojnė bashkė. Roth thotė se e mori vendimin pėrfundimtar pėr tė mos shkruar mė nė 2010-n, pak muaj pas pėrfundimit tė “Nemesi”-t, njė roman qė flet pėr epideminė e poliomielitit nė vitin 1944 nė qytetin e tij tė lindjes, Njuark. “Nuk thashė asgjė, sepse doja tė isha i sigurt nė vetvete”, thotė ai. “Mendova me vete: prit njėherė para se ta bėsh tė ditur se mund tė bėhesh pishman e do tė rikthehesh sėrish. Nuk jam Frank Sinatra. Kjo ishte arsyeja qė nuk thatė asnjė fjalė”.

Mbi njė tavolinė nė sallon janė vendosur disa fotografi, tė cilat ia ka dėrguar para pak kohėsh njė kushėri. Nė njėrėn prej tyre ėshtė e ėma me fustan nusėrie dhe vellon qė i mbulon shkallėt; nė njė tjetėr Roth-i shumė i ri me prindėrit dhe vėllain e madh, Sandy, para shtėpisė sė tyre nė Njuark; nė njė foto tjetėr qėndron Roth adoleshent, i ulur nė divan me tė fejuarėn e parė tė vėrtetė. Pranė tyre qėndron njė “iPhone” tė cilin Roth e ka blerė sė fundmi. “Pse? Sepse tani jam i lirė. Mendoj se edhe pak e do t’ia marr mirė dorėn. U bėnė plot dy muaj qė nuk lexoj asnjė fjalė. E kaloj kohėn duke luajtur gjithė ditėn me telefon”, tregon. Pastaj nuk vonon dhe e korrigjon menjėherė veten: “Gjatė ditės nuk lexoj, por nė mbrėmje po. Nė fakt dy orė nė darkė ia kushtoj leximit. Sapo pėrfundova njė libėr tė mrekullueshėm tė Louise Erdrich, ‘The Round House’(Shtėpia e rrumbullakėt). Zakonisht mė pėlqen tė lexoj libra tė historisė sė shekullit XX dhe biografi, sepse atėherė kam jetuar. Nė fillim isha njė fėmijė qė shkoja nė shkollė, pastaj burrė qė punoja”.

“Mesa di unė”, thotė Roth, “shkrimtari tjetėr qė u tėrhoq kur kishte akoma njė shigjetė nė hark, le ta quajmė kėshtu, ka qenė E. M. Forster, i cili i dha fund tė shkruarit rreth moshės 40-vjeēare”. Nė fakt Forster nuk shkroi mė, sepse thoshte se nuk mund tė publikonte libra rreth temės qė atij i interesonte mė shumė, qė ishte dashuria homoseksuale. Roth reshti sė shkruari, sepse mendon se i ka thėnė tė gjitha. Nuk i ka mbetur asnjė peng.

“Qėndrova ulur pėr njė a dy muaj duke vrarė mendjen pėr diēka tjetėr dhe me vete mendoja: ‘Ndoshta ka mbaruar!’. Po pėrpiqesha tė rimerrja fuqitė duke lexuar shkrimtarė, qė nuk i shfletoja prej 50 vjetėsh dhe qė kishin pasur ndikim tė jashtėzakonshėm kur i pata lexuar. Lexova Dostoevskij, Conrad, dy a tre libra prej secilit. Lexova Ivan Turgenev, dy prej historive mė tė mėdha qė janė shkruar ndonjėherė, “Dashuria e parė” dhe “Rrėketė e pranverės”, shton ai. Rilexoi edhe Faulkner e Hemingway. “Pas kėtyre vendosa tė rilexoja librat e mi dhe nisa nga i fundit, meqenėse e kisha mė tė freskėt. Pasi i lexova thashė: ‘Ke bėrė gjithēka ashtu siē duhet’. Por kur arrita te Portnoy (Ankesa e Portnoy-t, i publikuar nė 1969-n) e kisha humbur interesin dhe nuk i lexova katėr romanet e para qė kam shkruar. Doja tė thosha se pasi lexova gjithė ata autorė tė mėdhenj dhe kalova nėpėr duar veprat e mia, kuptova se mendimet e mira i kisha konsumuar”.

Tani Roth gėzon shėndet tė plotė pas njė ndėrhyrjeje nė shpinė nė prill tė kėtij viti dhe bėn ēdo ditė ushtrime fizike. “E di qė edhe nėse do tė mundja, nuk do tė shkruaja dot aq mirė si dikur. Nuk kam mė forcė pėr tė duruar zhgėnjimin. Tė shkruash ėshtė zhgėnjim, njė zhgėnjim i pėrditshėm, pėr tė mos folur pastaj pėr poshtėrimin. Nuk mund ta imagjinoj mė qė tė kaloj ditė tė tėra duke shkruar dhe pastaj t’i bėj shuk letrat e t’i hedh nė kosh. Nuk mundem mė”, thotė shkrimtari.

Roth vazhdon ta kalojė shumicėn e kohės nė shtėpinė e tij nė Konektikut dhe meqenėse nuk shkruan mė, mund tė dėfrehet nė shoqėrinė e miqve dhe tė afėrmve. “Kėtė verė shtėpia ime ishte plot me njerėz. Ēdo fundjavė ftoja nė shtėpi miqtė dhe shokėt, madje ndonjėherė ata e kalonin gjithė javėn tek unė. Tani kam njė kuzhinier qė gatuan pėr mua. Nė kohėrat e vjetra nuk do tė kisha pasur mundėsi tė ftoja askėnd qė doja. Mė zinte frika kur vinte njeri nė fundjavė, sepse nuk arrija tė shkruaja asnjė germė”, thotė ai.

Roth nuk ka hequr plotėsisht dorė nga e shkruara. Ai po bashkėpunon pėrmes postės elektronike pėr njė tregim tė gjatė me vajzėn e tij 8-vjeēare qė ka nga njė ish e fejuar dhe mban shėnime tė shumta pėr biografin Blake Bailey. “Pagesa nuk ėshtė shumė e mirė, megjithatė Blake mė ka hequr njė barrė tė madhe nga supet”, shpjegon. “Nuk kam mė pėrgjegjėsinė qė tė gėrmoj pafundėsisht nė jetėn time. E dini qė pėr gjėrat qė shkruaja jeta ime mė duhej si trampolinė. Duhej tė kisha medoemos diēka nėn kėmbė kur shkruaja, sepse nuk jam njeri qė fantazoj. Ecja sa kėtej andej mbi trampolinė, pastaj zhytesha nė ujin e tregimit”, thotė.

Nė pėrfundim tė kėtij rrėfimi, Roth dėshiron tė sqarojė njė keqkuptim tė vogėl, kur tha se “romani po vdes”. “Nuk besoj se romani po vdes. Unė e kisha fjalėn qė publiku i lexuesve po konsumohet dhe ky ėshtė fakt, madje kam 15 vjet qė e them. Ekrani po e vret letėrsinė dhe kjo ėshtė e vėrtetė, fillimisht ekrani kinematografik, pastaj ai televiziv, ndėrsa tani ai i kompjuterit”.

Ndonėse numri i lexuesve po ulet, shkrimtarėt vazhdojnė tė shkruajnė kryevepra tė mėdha. “Ed Doctorow, Don DeLillo, Denis Johnson, Franzen, Erdrich, dhe 20 shkrimtarė tė tjerė qė janė shumė, po shumė tė zotė”, thotė Roth duke rreshtuar disa shkrimtarė qė admiron. Kjo nuk ėshtė pak. Fundja pėrse duhet tė kemi shumė lexues? Numrat nuk tregojnė asgjė, librat janė vlerė. (Shqip)
Shtuar më 21/11/2012, ora 14:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.