Nacionalizmi i avancuar i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pothuajse nė tė gjithė literaturėn ekzistuese rreth lindjes dhe shfaqjes sė nacionalizmit mes shqiptarėve nėnvizohet fakti se kjo rrymė pati vėshtirėsi pėr t’u pėrqafuar nga ata dhe se u zhvillua mė vonė se nė etnitė dhe popullsitė e tjera tė Ballkanit
Dorian Koēi

Pothuajse nė tė gjithė literaturėn ekzistuese rreth lindjes dhe shfaqjes sė nacionalizmit mes shqiptarėve nėnvizohet fakti se kjo rrymė pati vėshtirėsi pėr t’u pėrqafuar nga ata dhe se u zhvillua mė vonė se nė etnitė dhe popullsitė e tjera tė Ballkanit. Nė kėtė pėrcaktim dhe konkluzion arrihet duke pasur parasysh faktin se shqiptarėt formuan tė fundit shtetin e tyre kombėtar nė Ballkan dhe se procesi i formimit tė kombit shqiptar rrjedhimisht ishte mė i ngadalshėm. Ky konstatim sigurisht qė mbulon njė pjesė tė madhe tė sė vėrtetės, por duhen nėnvizuar disa aspekte qė meritojnė vėmendje, tė cilat pėrpiqen qė nacionalizmin dhe zgjimin kulturor te shqiptarėt ta shtyjnė pėrtej datės sė dėrgimit tė letrės sė Naum Veqilharxhit, nipit tė vet Jani Cales, datė dhe letėr qė pėrgjithėsisht nga historiografia zyrtare shqiptare mbahen si datat e fillimeve tė zgjimit kulturor tė tyre dhe vitit 1878, vitit emblematik tė Lidhjes ShqiptarePrizrenit qė mbahet si viti i shprehjes sė nacionalizmit shqiptar. Kėshtu p.sh., studiuesi Dritan Egro nė artikullin e vet “Rrėnjėt e Nacionalizmit Shqiptar” duke u nisur nga njė ngjarje e shėnuar e afirmimit tė kombėsisė shqiptare siē ishte Lidhja Shqiptare e Prizrenit, nėnvizon faktin se zhvillimet politike ndėrkombėtare qė ēuan nė krijimin e Lidhjes sė Prizrenit nxorėn nė pah njė nivel tė avancuar jo tė mendimit, por tė veprimit politik tė nacionalizmit shqiptar. Kjo na bėn tė mendojmė se format mė tė hershme tė tij duhet t’i kėrkojmė edhe mė herėt. Gjeneza e lėvizjes nacionale tė njė populli shėnohet atėherė kur njė individ apo njė grup individėsh shpallin se ai komb ekziston dhe ai/ata individė marrin pėrsipėr ta provojnė njė realitet tė tillė. Pra, gjeneza e lėvizjes nacionale tė njė populli lind kur lind mendimi politik pėr tė jetuar mė vete, kur lind ideja e mėvetėsisė kombėtare. Pikėrisht kjo ndarje midis mendimit dhe veprimit besoj se ėshtė thelbėsore pėr tė trajtuar fillesat e nacionalizmit shqiptar, parė kjo dhe nė njė rrafsh krahasues sidomos me zhvillimet e revolucionit grek, si revolucion qė tronditi gjithė botėn ballkanike. Pas kėtij zhvillimi tė vrullshėm qė po kalonin territoret greke qė po fitonin pavarėsinė prej Perandorisė Otomane, natyrshėm shtrohet pyetja se nėse statusquo-ja politike ndryshon si rezultat i njė konstelacioni tė ri politik, ėshtė krejt e natyrshme qė elementėt e ēdo grupi tė caktuar etnik brenda njė formacioni shtetėror multietnik tė tentojnė tė vėnė nė pah ato elemente qė ata i bashkojnė, madje tė shkojnė edhe mė tej, duke insistuar pėr tė ekspozuar veten si njė grup me veēori tė spikatura, tė ndryshme nga tė tjerat, pėr mė tepėr nga fqinjėt, duke e bėrė atė tė jetė sui generis. Ėshtė logjike tė mendosh qė vetėm kėshtu ēdo grup etnik tė luftojė pėr tė siguruar mbijetesėn, madje nė kushte optimale tė aspirojė edhe pėr sundim mbi fqinjėt. Tė njėsosh mendimin me aksionin politik siē bėjnė disa studiues tė huaj qė kanė studiuar nacionalizmin shqiptar si Nathalie Clayer dhe Nura Bozbora pėrkatėsisht nė veprat “Nė fillimet e nacionalizmit shqiptar-Lindja e njė kombi me shumicė myslimane nė Evropė” dhe “Shqipėria dhe nacionalizmi shqiptar nė Perandorinė Otomane” ėshtė njėlloj si tė thuash se nacionalizmi nė Greqi lindi nė vitin 1821 duke pėrjashtuar njė periudhė disavjeēare para kėsaj date. Njė mendim interesant ka shprehur edhe studiuesi e publicisti Tajar Zavalani nė artikullin e tij “Nacionalizmi shqiptar” (1969). Ėshtė interesant fakti qė Zavalani ėshtė i pari qė tregon se rrėnjėt e nacionalizmit shqiptar duhen kėrkuar nė periudhėn e pashallėqeve. Gjithsesi deri mė tash nuk ka akoma fakte bindėse pėr tė mbrojtur kėtė tezė dhe ndoshta njė studim mė i thelluar i dokumentacionit edhe nė gjuhėt osmanishte, greqishte sllavishte do tė hidhte mė shumė dritė mbi kėto ēėshtje tė debatuara, si p.sh. dokumenti qė pėrmend Egro nė artikullin e vet tė shkruar nga gjyshi i Ismail Qemal Vlorės. Interesant nė kėtė letėr ėshtė fakti qė pėrveēse fjalisė tė “mblidhemi pėr tė diskutuar rreth avenirit tė vendit tonė”, fill pas zhvillimeve tė konfliktit tė zgjatur greko-otoman, ėshtė edhe pėrdorimi i termit vatan nga njė term tradicionalisht i pėrdorur nė gjuhėn politike tė islamit nė kuptimin atdhe i myslimanėve (homeland of muslims), nė kėtė dokument pėrdoret me kuptimin atdhe kombėtar (patria). Ndoshta ky dokument ėshtė nga tė parėt nė gjuhėn politike osmane kur ky term pėson njė ndryshim tė tillė semantik. Ekzistenca e kėtij dokumenti, i shkruar nga njė pėrfaqėsues i denjė i elitės shqiptare myslimane tė kohės, hedh dritė dhe mund tė fillojė tė dekonstruktojė njė klishe qė ėshtė vėrejtur nė studimet rreth nacionalizmitshqiptarėve, ku zakonisht zgjimi kombėtar dhe kulturor ėshtė parė mė sė pari nė pjesėt e popullsisė shqiptare qė u kanė pėrkitur besimeve kristiane dhe mė vonė nė ato qė i pėrkisnin besimit islam. Kjo tendencė pėr ta parė zgjimin kulturor dhe aksionet politike tė shqiptarėve nė kėtė lloj mėnyre shpeshherė ka theksuar partikularizmin e ndjenjės nacionale dhe identitetit kombėtar tė popullsisė shqiptare sesa unitetin shpirtėror qė mesa duket zotėronte kjo popullsi, pėrderisa nė fillimet e shekullit XX mundi tė krijonte shtetin e vet kombėtar tė bazuar nė modelin e shtetit komb dhe tė inspiruar nga nacionalizmi. Pararendėsja e Kuvendit Kombėtar tė Vlorės ishte Lidhja Shqiptare e Prizrenit, kuvendi nė tė cilin nacionalizmi shqiptar u shpreh nė njė formė tė pjekur e tė maturuar, me kėrkesa tė qarta pėr autonomi dhe zhvillim kombėtar. Nė politologjinė shqiptare dhe nė atė tė huaj qė flitet pėr Shqipėrinė, ėshtė shkruar shumė pėr rėndėsinė e kėtij kuvendi, si dhe pėr vendimet qė u ndėrmorėn aty, vendime qė pranohen gjerėsisht se janė shprehja e parė e kombėsisė pėr shqiptarėt nė kuptimin modern tė kėsaj fjale. Mirėpo, edhe pse ky fakt ėshtė gjerėsisht i njohur, data 10 qershor nuk ka hyrė nė asnjė kalendar zyrtar si ditė pėrkujtimore dhe pėr mė tepėr vetėm nėpėr pėrvjetorė ka marrė njė vėmendje institucionale. Natyrisht, Lidhja Shqiptare e Prizrenit ėshtė shumė e rėndėsishme se njė pėrkujtim formal i ndėrmarrė nga dy shtete shqiptare nė rajon dhe mesazhet e saj janė bėrė pjesė e artikulimeve politike tė kombit shqiptar gjatė gjithė historisė sė mėvonshme tė tij. Pikėrisht nė kėtė forcė pėrcjellėse mesazhesh dhe nė trashėgiminė politike qė ka krijuar, qėndron rėndėsia e veēantė e Lidhjes dhe e datės 10 qershor si datė simbolike e themelimit tė saj. Lidhja Shqiptare e Prizrenit pėrfaqėson unitetin e kombit shqiptar, pasi ishte njė krijesė e Komitetit Shqiptar tė Stambollit qė pėrbėhej nga intelektualėt shqiptarė mė tė shquar tė tė gjitha krahinave tė Shqipėrisė e krijuar nė kryeqendrėn e Kosovės, qė pėrfaqėsonte elementin e forcės mė tė suksesshėm shqiptar nė Perandorinė Otomane. Pėr mė tepėr vendimet e saj prekėn si Veriun dhe Jugun, Lindjen dhe Perėndimin e Shqipėrisė, duke i dhėnė kohezionin e duhur shoqėror dhe kombėtar shqiptarėve. Lidhja Shqiptare e Prizrenit vjen si njė histori qėndrese, pasi kishte kundėr vetes vullnetin e pothuajse gjithė Fuqive tė Mėdha tė kohės dhe kundėrshtoi ēdo vendim tė gabuar tė tyre rreth tėrėsisė territoriale tė shqiptarėve. Edhe pse aksioni i saj nuk rezultoi tėrėsisht i suksesshėm, pasi njė qytet i banuar tėrėsisht me shqiptarė si Ulqini iu bashkėngjit pa tė drejtė Malit tė Zi, mesazhi i qėndresės ndaj vendimeve tė padrejta tė ndėrkombėtarėve rreth ēėshtjes shqiptare ėshtė aktual edhe sot. Me kėmbėnguljen e tyre stoike pėr tė mos e bėrė atdheun e vet plaēkė tregu, shqiptarėt e asaj kohe u treguan ndėrkombėtarėve se parimi i vetėvendosjes si parim universal i kombėsive duhej pėrfshirė nė gjeopolitikėn e tyre nė rajon dhe se asnjė popullsi qė fati i keq mund ta kish detyruar tė tretej nė tisin e historisė nuk duhej nėnvlerėsuar. (Gazeta Shqip)
Shtuar më 17/12/2012, ora 18:31
Vedat Shehu
e Martë 18 Dhjetor 2012, Ora 22:44
E vleresoj si ese shkencore te shtjelluar me llogjike tee forte mbi bazen e ngjarjeve kyce te historise. Me kete rast une dua te nenvizoj se; ndryshe nga joshqiptaret e vendeve fqinj qe kishin pasur, ne rrjedhen e historise, libra ne gjuhen e tyre, administrate perandorake ne gjuhen e tyre, doktrina fetare ne gjuhen e tyre, faltore kulti ne gjuhen e tyre; shqiptaret, pikerisht nen sundimin e ketyre perandorive, ishin ndaluar te adaptonin nje liber te shenjte dhe ta predikonin ne gjuhen e tyre per ceremonit fetare. Kjo do te kishte sjellur shkrimin e shqipes si gjuhe letrare, politike dhe shkencore. Asnje intelektual i Lidhjes se Prizrenit nuk kishte bere, te pakten shkollen fillore, ne gjuhen Shqipe. Per me teper, ne mbeshtetje te Vendimeve te Lidhjes se Przerenit per bashkim kombtar si shtet me vete, nuk sillesh ndonje dokument i shkruar per funksionimin, para pushtimit Osman, te ndonje administrate me evience te tipareve te nje shteti apo nje statuti te egzistences se ketij Kombi. Perandoria Otomane Shqiptaret i gjeti pa ndonje liber me shkrimin e tyre dhe ndaloi, sikurse perandorite e meparshme, qe edhe shqiptareve, t'u lejohej (sic Bizanti u kish lejuar Sllaveve), qe te perkthenin, sipas feve dhe te ushtronin rritet fetare ne gjuhen e tyre. Kjo gjendje diskriminuese ne gjuhe, solli vonesen e shkrimit te gjuhes ne teresi dhe, pikerisht me Veqqilharxhin, alfabetin dhe abetaren e tij nis mesimi sistematik i gjuhes se shkruar si baze e bashkimit kombetar. Levizja Kombetare kerkon vetedije-kombetare - gjuhen e shkruar letrare, organizimin me dokumenta te shkruara ne gjuhe kombetare. Pushken duhet t'a drejtoje pene, mendja Kombetare. Respekt Vedat shehu, gjeologu
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe