Michael Morpurgo, autori i “Kali i Luftės” flet pėr famėn dhe pasurinė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
A ka ndikuar fėmijėria juaj nė qėndrimin e mėvonshėm qė keni pasur dhe keni ndaj parasė dhe punės?

Sigurisht. Para kam pasur pak dhe kjo ka qenė njė situatė e pėrgjithshme pėr tė gjithė ata fėmijė qė janė rritur nė vitet ’50 dhe ’60. Njerku im ishte botues dhe mamaja ime qėndronte nė shtėpi dhe kujdesej pėr mua dhe dy vėllezėrit e mi. Nė moshė tė hershme ishte aktore. Duke qenė se jam rritur nė njė familje socialistėsh tė krishterė edhe etika ime e punės ishte mė e fortė.

A ka pasur periudha nė jetėn tuaj kur jeni shqetėsuar pėr paratė?

U martova i ri, shumė i ri, por mė mirė kėshtu. Ende sot vazhdoj qė tė jem i martuar me gruan time tė vetme, pas 48 vitesh sė bashku. U martova kur isha 19 vjeē. Ime shoqe ishte studente nė atė kohė dhe ne fillimisht u mbėshtetėm te prindėrit financiarisht, por ishim gjithsesi mirė, sepse babai i sime shoqeje ishte shumė njeri i mirė.

Kur nisėn librat tuaj qė tė kishin njė vlerė nė treg, pra t’u jepnin tė ardhura?

Jo shumė kohė mė parė. Kam nisur qė tė shkruaj nė vitin 1972 sapo kisha mbushur 30 vjeē. Sigurisht qė pėr 25 vjet librat mė sollėn vetėm disa tė ardhura shumė modeste, tė cilat vinin e rriteshin me kalimin e kohės, por gjithsesi ishin tė pakta. Mė kujtohet llogaritari im qė mė thoshte se fitimi ishte shumė i pakėt dhe se nėse do tė vazhdoja kėshtu duhet tė hiqja dorė nga shpenzimet e mėdha. Ka pasur me raste disa momente tė mira financiare kur pėr shembull nga ndonjė libėr bėhej ndonjė film i shkurtėr dhe paratė qė fitoja kapnin shumėn me katėr shifra nė vend tė atyre me tre me tė cilat isha mėsuar, por thelbėsisht kam jetuar me rrogėn qė kam marrė si mėsues. Kam dhėnėn mėsim rregullisht nė shkollat tetėvjeēare. Vetėm kur u shkėputa pak nga puna e pėrditshme qė mė duhej pėr tė mbajtur veten gjallė, dhe krijova njė tė ardhur nga njė shoqatė, nisa qė tė pėrmirėsohem edhe nė shkrime dhe si pasojė tė kisha edhe mė shumė tė ardhura nga librat e mi.

Si arriti qė libri “Kali i luftės” tė bėhej kaq i rėndėsishėm?

“Kali i Luftės” ėshtė libri im i gjashtė i botuar nė vitin 1982 dhe pėr hir tė sė vėrtetės fillimisht nuk pati shitje tė mira. Pas katėr vjetėsh nga publikimi ishin shitur vetėm 2000 kopje. Ky ishte maksimumi dhe botuesi im, Zoti i bekoftė zemrėn, e botoi herė pas here sė bashku me librat e mi tė tjerė, pavarėsisht shitjeve tė pakta. Jam i sigurt qė tani ata e kuptojnė se ēfarė pune tė mirė bėnė me kėtė libėr dhe me mua. Fama e madhe erdhi plot 21 vjet pasi libri ishte botuar. Ai u zbulua krejt rastėsisht. Isha nė njė emision radiofonik pėr tė folur pėr njė nga librat e mi pėr fėmijė dhe marr njė telefonatė, gjatė emisionit. Ishte mamaja e drejtorit artistik tė Teatrit Kombėtar, Tom Morris, dhe pasi e kishte lexuar vetė librin ajo kėshilloi edhe tė birin qė tė bėnte tė njėjtėn gjė. Si e lexoi, i pėlqeu shumė dhe ai ndėrkohė ishte duke kėrkuar pėr njė histori tė tillė nė qendėr tė sė cilės tė ishte njė kafshė. Pra ishte njė fat i pastėr. Dy vjet mė vonė, librin e bėra dramė dhe gjithēka ishte gati pėr shfaqjen nė West End, Brodway dhe mė pas nė Kanada, Australi dhe nė tė gjithė Amerikėn nė njė turne tė gjatė. Nė vitin 2009, njė producent qė punonte me Spilbergun e pa shfaqjen pėr shkak tė vajzave tė saj dhe mė pas i tha Spilbergut qė ta shihte si projekt tė mundshėm. Vetė Spilberg erdhi pėr ta parė shfaqjen nė Londėr dhe e pėlqeu shumė. Mė pas nisi qė tė gėrmonte pėr rolin qė luajtėn kuajt nė Luftėn e Dytė Botėrore. Mėnyra se si libri u bė i suksesshėm nė fakt ėshtė njė histori qė ėshtė mė e mirė se ēdo libėr qė kam shkruar deri mė tani. Tani ky libėr ka shitur mbi 1 milion kopje.

Si ua ka ndryshuar jetėn ky libėr?

Mė ka sjellė njė ndryshim tė jashtėzakonshėm. Dhurata mė e ēmuar qė kam marrė prej kėtij libri ėshtė sigurisht qė tė mos e vras mė mendjen pėr para, sepse pėr mua kjo ēėshtje ka qenė gjithmonė njė arsye pėr pak ankth nė jetė. Me kėto para tani mund t’u jap nipėrve tė mi njė shkollim shumė tė mirė dhe kemi bėrė edhe shumė donacione pėr bamirėsi. Por ka edhe njė anė “tė errėt” i gjithė ky ndryshim dhe ai ėshtė ideja qė kanė tė tjerėt se unė tashmė jam super i pasur, pra notoj nė para. Kjo do tė thotė se nėse nuk je i kujdesshėm mund tė tė huajėzojė me tė tjerėt. Mendoj qė paratė i ndajnė njerėzit, pra janė tė rrezikshme. Tė japin njė rehati, por tė marrin shumė vlera. Pėr tė mos u ndier nė pozita tė tilla duhet tė jesh shumė i kujdesshėm. Sa pėr mua jam i lumtur qė ky takim me paratė e shumta mė ndodhi nė moshė tė shkuar. Kur kam qenė i ri edhe mund tė kisha dalė mendsh dhe tė kisha ndryshuar nga parėt, por tani nuk ka ē’mė bėn mė asgjė veē vdekjes.

Ju jeni shpenzues, apo kursimtar i parave?

Gruaja ime ėshtė shumė kursimtare. Ka qenė gjithė jetės dhe ėshtė e kuptueshme, sepse pa njė kursim tė mirė nuk do tė arrinim qė tė jetonim normalisht, pasi tė ardhurat tona kanė qenė pėr shumė kohė modeste dhe nevojat tė mėdha. Unė jam njė shpenzues parash. Shkoj nė njė supermarket dhe bėj namin nė blerje pėr gjėra qė edhe mund tė mos mė hyjnė nė punė. Ndėrsa ime shoqe nuk blen kurrė mė shumė gjėra nga sa na duhen. Ajo ka tė drejtė, por unė kam njė tjetėr temperament dhe kam blerė shpesh gjėra me njė impuls tė parė qė mė pas nuk i kam pėrdorur kurrė. Kjo edhe kur ishim keq me tė holla dhe kjo na ka kushtuar shpesh jo pak. Kur isha student nė kolegj pashė njė kostum nė njė vitrinė rrobaqepėsi dhe bėra gabimin e madh qė pa e provuar e bleva dhe kur e vesha ishte dy numra mė i vogėl.

Preferoni qė marrėdhėniet me bankat t’i kryeni online, apo tė keni njė kontakt tė drejtpėrdrejtė me bankėn?

Ime shoqe ėshtė njeriu qė merr e jep online me bankėn gjatė gjithė kohės. Ėshtė njė mėnyrė qė i pėlqen shumė edhe si punė. Unė jo. Jam tradicional dhe nėse ndonjėherė mė duhet qė tė kem punė me bankėn preferoj qė tė lemė kontakt tė drejtpėrdrejtė. Ime shoqe ka ēdo dijeni pėr llogaritė bankare dhe pėr situatėn financiare tonėn dhe ajo nuk mund tė ishte nė duar mė tė sigurta. Ajo ėshtė marrė edhe me anėn e biznesit tė karrierės sime dhe mė njofton pėr gjėrat vetėm ku i duhet firma ime apo ndonjė gjė qė mund t’ia jap vetėm unė. Unė mė mirė tė lihem jashtė parave.

Ju keni edhe njė fondacion bamirėsie me emrin “Ferma pėr fėmijėt e qyteteve. Kur e patėt kėtė vizion pėr herė tė parė?

Edhe kėtė herė ishte ideja e time shoqeje. Ajo e ka adhuruar shumė fshatin dhe i ka pėlqyer qė tė kalojė kohė me djemtė aty. Por nė qytet ka shumė pak mundėsi qė njė fėmijė tė mund tė ketė njė ambient ferme, sepse gjithēka ėshtė e betonuar. Disa vite pas martese pėrdorėm njė pasuri tė babait. Ėshtė njė pėrvojė qė e pėlqej shumė dhe ndoshta njė herė tjetėr mund tė flas mė hollėsisht.

Cili ėshtė mėsimi mė i mirė qė keni marrė nga njė pėrvojė e tillė?

Tė drejtosh njė fondacion bamirėsie ėshtė njėsoj si tė drejtosh njė biznes. Kėtė kemi zbuluar. Fillimisht menduam qė gjithēka kishte tė bėnte me shpirtin e projektit se si t’i bėnim fėmijėt qė tė ndiheshin mirė, por qė kjo tė ndodhė duhet qė tė gjesh burime pėr ta mbėshtetur njė ide shpirtėrore. Tani kemi disa tė rinj tė mrekullueshėm qė e drejtojnė.

Cila ėshtė gjėja mė e ēmuar qė keni nė pronėsi?

Ėshtė njė shall shumėngjyrėsh leshi pėr thurjen e tė cilit gruaja ime shpenzoi plot njė vit.
(Gazeta Shqip)
Shtuar më 12/04/2012, ora 11:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.