Kush, ēfarė, pse?
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kate Dailey, BBC

Qyteti i Nju Jorkut shėnoi njė ditė pa krim tė dhunshėm. Si ndodhi qė siguria u rivendos?

Pėr mė shumė se 36 orė nė qytetin e Nju Jorkut, askush nuk u qėllua, u ther apo u vra me ndonjė mėnyrė tjetėr. Ngrirja e aktivitetit kriminal filloi tė dielėn nė orėn 22.25 tė mbrėmjes, kur njė burrė u qėllua nė kokė dhe vijoi derisa njė tjetėr u vra me armė zjarri tė martėn nė orėn 11.20.

Megjithėse pushimi nga krimet e dhunshme ndodhi pėr herė tė parė nė shumė kohė, njė ngjarje e tillė nuk i surprizoi krimiologėt.

“Unė jam i habitur se kjo ėshtė dita e parė qė nuk ndodhėn vrasje”, thotė Alfred Blumstein, njė profesor i politikave publike nė Universitetin Carnegie Mellon nė Pitsburg, Pensilvani.

Por duke marrė parasysh se kishte vetėm 472 vrasje nė Nju Jork vitin e kaluar dhe kėtė vit pritet tė ketė edhe mė pak se kaq, gjasat janė qė ditėt pa krime do tė jenė mė tė shpeshta.

“Nė mesatare ka 1.5 vrasje nė ditė. Nė disa ditė mund tė kesh tri vrasje, pesė apo dhjetė, kėshtu qė ndodh qė ndonjė ditė tė mos ketė asnjė vrasje”, thotė ai.

Ndėrsa krimet e dhunshme si therja apo goditjet jofatale me armė zjarri janė mė tė shpeshta, sėrish shifrat janė brenda mundėsisė qė njė ditė Nju Jorku tė kalojė 24 orė pa njė krim tė dhunshėm.

Megjithatė, ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se statistikat pėr krimin – veēanėrisht kur bėhet fjalė pėr agresion dhe plagosje – mund tė jenė tė pasakta.

“Numėrimi nga departamenti i policisė i goditjeve jofatale me armė zjarri apo therjet ka shumė gjasa tė jetė mė i ulėt nga realiteti”, thotė Frank Zimmering, kreu i programit kėrkimor mbi krimin dhe drejtėsinė nė Universitetin e Kalifornisė dhe autori i njė libri me titullin: Qyteti qė u bė i sigurt: Leksionet nga Nju Jorku pėr krimin urban dhe kontrollin e tij.

“Diku nė qytetin e Nju Jorkut nuk ėshtė e pagjasė qė dikush tė qėllohet apo tė theret”.

Megjithatė e vėrteta ėshtė se normat e kriminalitetit urban kanė rėnė qė nga vitet 1990. Nė dy dekadat e fundit, kriminaliteti nė SHBA ka rėnė me 45 pėr qind, pjesėrisht si pasojė e zgjidhjes sė problemit tė krak-kokainės nė vitet ’80.

“Kjo gjė ka ndihmuar dhe Nju Jorkun, por rėnia e kriminalitetit nė kėtė qytet qe mė e madhe dhe zgjati pėr mė shumė”, thotė Zimmering.

“Dhe ndėrsa pjesa tjetėr e vendit pa stabilizimin e normave tė krimit nė dekadėn e fundit, shifrat pėr Nju Jorkun vijuan tė bien. Mė 2007, kokat drejtuese parashikonin probleme tė mėdha me kriminalitetin pėr shkak se ekonomia shkoi pėr dreq, ndėrsa nė tė gjithė SHBA-nė mė shumė njerėz dolėn nga burgu sesa hynin nė tė”.

Por ajo qė ndodhi qe qė krimi vijoi tė ulet. Mund tė thuhet se ka qenė njė fenomen i pėrgjithshėm. Por pėr momentin askush nuk e di se ēfarė ndodhi me tė vėrtetė dhe ēfarė e solli rėnien e kriminalitetit.

Nė librin e tij, Zimmering zbulon se ndryshimet demografike nuk e shpjegojnė dot rėnien e krimit. Popullatat nga minoritetet janė zakonisht viktima tė krimeve tė dhunshme, por krimi nė Nju Jork u ul, ndėrsa popullatat nga minoritetet vijuan tė rriten. Nuk pati as ndonjė rėnie tė madhe nė shkallėn e pėrdorimit tė drogave.

Pėrgjigjja gjendet te puna mė e mirė e policisė, por se ēfarė ekzaktėsisht bėri policia, mbetet ende e debatueshme.

Pjesėrisht, falė njė programi kompjuterik tė quajtur Comstat, njė mjet i fuqishėm statistikor, policia e Nju Jorkut qe mė e aftė tė identifikonte karakteristikat e njė krimi, si dhe “zonat e nxehta” nė vitet ’90. Prej kėtu, krerėt e policisė qenė nė gjendje tė takoheshin sė bashku dhe tė zhvillonin njė plan mė gjithėpėrfshirės kundėr krimit tė qytetit.

“Qe mė shumė njė pėrpjekje pėr tė qenė mė tė sofistikuar nė mėnyrėn e mbulimit tė qytetit me policė sesa nė tė shkuarėn”, thotė Blumstein.

Kėto strategji pėrfshinė rritjen e pranisė sė policisė, thyerjen e dyerve ku shitej droga, si dhe metoda tė debatueshme tė llojit “ndalo dhe kontrollo” ku tė rinjtė nėpėr zonat me kriminalitet tė lartė ndaloheshin dhe kontrolloheshin pėr armė pa leje apo drogė.

Por ėshtė e vėshtirė pėr krimiologėt pėr tė pėrcaktuar se cila nga kėto metoda funksionuan dhe se sa efikase qenė.

“Ajo qė ėshtė shumė frikėsuese ėshtė se nuk janė zbatuar metoda tė sakta testimi pėr asnjė politikė kundėr krimit”, thotė Zimmering. Ndoshta norma mė e ulėt e kriminalitetit i ka lejuar policisė tė pėrqendrohet nė pak krime qė mbeten.

Nė tė njėjtėn kohė kur dita pa kriminalitet nė Nju Jork po debatohej nė tė gjithė Amerikėn, njė oficer i policisė sė qytetit bėri bujė kur u filmua ndėrsa i jepte njė palė kėpucė njė tė pastrehi.
Shtuar më 11/12/2012, ora 18:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe