Jeta e ēuditshme e gjeniut John McAfee
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Dudley Althaus, Reuters

Pėr shumė njerėz qė rastisėn ta takonin nė ishullin tropikal tė Belizes, qe e dukshme qė jeta John McAfee kishte marrė njė kthesė acaruese pėrgjatė viteve tė fundit.

Gjeniu i programit kundėr virusave kompjuterikė me tė njėjtin emėr, jetonte nė ilegalitet qė nga koha kur policia njoftoi se deshėn ta merrnin nė pyetje pėr vrasjen e njė fqinji gjatė fundjavės, bashkėpatriotin e tij Gregory Faull, me tė cilin McAfee kishte patur njė sherr.

Pavarėsisht zhdukjes sė tij, McAfee, 67 vjeē, ka mbetur nė kontakt me median duke ofruar njė seri lajmes shumėngjyrėse, mbi atė ēfarė ndjente, gjendjen shpirtėrore si dhe pretendimin se autoritetet e Belizesė dėshironin ta vrisnin atė.


Banorėt e ishullit qė gjendet nė detin e Karaibeve dhe tė tjerė qė e kanė njohur atė, e pėrshkruajnė si njė person eksentrik dhe impulsiv qė i dha fund karrierės sė tij tė suksesshme si biznesmen nė SHBA pėr tė ndjekur njė jetė gjysmė vetmitari nė njė ishull qė dikur ka qenė parajsa e piratėve. Ai ka jetuar atje i rrethuar nga truproja dhe vajza tė reja.

“Mos ki frikė qenin por pronarin,” shkruhet nė njė tabelė tė vogėl ku ėshtė pikturuar edhe njė pistoletė me zjarr, qė varet nė gardhin rrethues tė shtėpisė sė McAfee, njė shtėpi e madhe me pishinė dhe pamje nga deti.

McAfee, njė ndjekės i jogės qė ka jetuar nė ishull pėr rreth katėr vjet, shpesh lėviz pėrqark me truptoja, duke mbajtur pistoleta nė brez. Qė kur ka shkuar tė fshihet, ai e krahasoi historinė e vet me atė tė themeluesit tė Ėikileaks Julian Assange, i cili po lufton kundėr ekstadimit nga Britania e Madhe dhe ėshtė fshehur nė ambasadėn e Ekuadorit.

Zyrtarėt dyshojnė se McAfee ka pėrdorur droga tė ndryshme ndėrsa fqinjėt e tij thonė se ėshtė pėrpjekur t’i pėrzėrė nga plazhi publik para shtėpisė sė tij. Brenda shtėpisė sė tij, njė kompleks i ulėt me ēati blu, ai mban njė arsenal tė vogėl ēiftesh apo pushkėsh me dylbi.

Ka patur gjithashtu ankesa pėr qentė e shumtė dhe tė zhurmshėm tė milionerit. Zyrtarėt thonė se helmimi i katėr prej qenve mund tė lidhet me vrasjen e Faull, njė sipėrmarrės ndėrtimi 52 vjeēar nga Florida, i cili u gjet i vrarė nė vilėn e tij dykatėshe rreth 100 metra larg vilės sė McAfee.

Faull qe njė nga vendėsit qė ėshtė ankuar ndaj sjelljes sė McAfee dhe qenve tė tij. McAfee i tha njė reviste, me tė cilėn pati njė bisedė tė gjatė, se aktualisht ėshtė maskuar dhe ka nisur jetėn si ilegal. Ai mohon tė ketė vrarė Faull dhe thotė se ka frikė se policia do ta vrasė apo torturojė. Policia, e cila beson se ai gjendet ende nė Belize, thotė se nė fakt dėshiron vetėm ta pyesė.

McAfee, i cili nuk i ėshtė pėrgjigjur kėrkesave tė Reuters pėr komente, ia hedh fajin “kulturės pirateske” tė Belize pėr problemet qė ai ka aktualisht dhe ka shkruar edhe njė ese qė ia ka dėrguar medias amerikane pėr kėtė ēėshtje.

“Belizeja ėshtė ende njė parajsė pėr piratėt dhe drejtohet pak a shumė pėrgjatė linjave tė themeluara shekuj mė parė nga njerėz si Kapiteni Morgan, Mjekėrziu apo Kapiteni Barrou,” tha McAfee.

Kryeministri i Belizesė Dean Barroė i kėrkoi McAfee tė ndihmojė policinė me hetimet e saj dhe e cilėsoi atė si “tė lajthitur”.

Nė njė intervistė me televizionin CNBC tė premten, McAfee tha se ai nuk do tė kėrkojė strehim nė ambasadėn amerikane nė ishull.

“Ēfarė mund tė ndodhė nė kėtė rast? Ata do tė mė ofrojnė ose njė vend tė sigurtė ku unė do tė shtyj ditėt duke jetuar nė ambasadė si i mjeri Julian Assange, ose kur unė tė dal… do tė mė arrestojė policia. Synimi im i fundit ėshtė qė ata tė zbulojnė se kush e kreu vrasjen pėr tė cilėn unė nuk kam asnjė lidhje dhe pas kėsaj do tė mė lėnė rehat. Ose nė rast se presion i mjaftueshėm ndėrkombėtar do tė ushtrohet” tha ai.

“Paranojak”

Shumė banorė vendės nė San Pedro e pėrshkruajnė McAfee, njė person me tatuazhe qė ka vėnė pasuri tė mėdha duke zhvilluar programin kompjuterik antivirus qė mban emrin e tij, njė njeri bujar por tė paqėndrueshėm.

“Ai ėshtė njė djalė i mirė dhe ka ndihmuar shumė njerėz. Problemi ėshtė se nėse dėshironte diēka, e dėshironte menjėherė. Dhe nė rast se nuk e merrte atė, bėhej paranojak,” tha njė banor i ishullit, ish i punėsuar i McAfee. Ai dhe shumė tė tjerė folėn nė kushtet e anonimatit pėr shkak tė frikės pėr hakmarrje nga miliarderi.

“Ai ėshtė njė njeri kompleks, shumė impulsi,” shtoi njė banor tjetėr.

Doug Singh, ish ministėr pėr policinė nė Belize i tha Reuters se ai nuk arrinte tė shihte logjikė te komentet e fundit tė McAfee.

“Ai duket se ka njė farė divorci nga realiteti dhe duket se ėshtė konsistent nė sjelljen dhe nė disa nga komentet qė ka bėrė kohėt e fundit. Ai ėshtė disi jashtė linje dhe ka mbireagim. Askush nuk ka asgjė kundėr tij,” thotė Singh.

Pasi ka fituar miliona me produktin e tij kundėr virusave tė internetit, McAfee vendosi tė braktisė Shtetet e Bashkuara pėr Belizenė, njė parajsė bregdetare e lakmueshme. Kjo ėshtė rruga e ndjekur nga shumė amerikanė tė pasur pėrgjatė shumė viteve.

Ai zuri njė shtėpi me pamje nga plazhi nė pjesėn veriore tė depopulluar dhe izoluar tė ishullit, 10 kilometra larg fshatit San Pedro qė mund tė arrihet me varkė ose pėrmes njė rruge tė paasfaltuar dhe nė gjendje shumė tė keqe. Kjo ėshtė njė botė shumė larg Silikon Valej, lagjja e Kalifornisė qė dikur ai e konsideronte si shtėpinė e vet.

Ai e themeloi kompaninė e tij mė 1987 dhe e hodhi nė bursė mė 1992, por u detyrua ta lėrė dy vjet mė pas kur u akuzua se ka ekzagjeruar efektet e njė virusi tė njohur si Mikelanxhelo, i cili rezultoi i padėmshėm, me qėllimin pėr tė trembur pėrdoruesit e kompjuterėve, tė cilėt pėr rrjedhojė nxituan tė blejnė produktet e kompanisė sė tij.

Zyrtarėt e kompanisė qė ai krijoi si dhe zyrtarėt e kompanisė mėmė, Intel, refuzuan tė komentojnė mbi kėtė akuzė.

Por njė menaxher i McAfee qė sė fundmi u largua nga kompania pas shumė vitesh punė, tha se drejtuesit e kompanisė ka shumė gjasa qė po i monitorojnė lajmet nga afėr. Ai tha se ata kanė ndjekur aktivitetin e John McAfee pėrgjatė viteve pėr shkak tė shqetėsimit se ndoshta do t’i duhet tė kundėrveprojnė ndaj dėmit qė mund tė pėsojnė.

Njė ēėshtje penale sakaq ėshtė hapur kundėr McAfee nė Belize pėr posedimin ilegal tė armėve ndėrsa policia mė herėt ka dyshuar se ai ka drejtuar njė laborator pėr prodhimin ilegal tė drogave sintetike. Por McAfee tha kėtė javė se ai ėshtė kundėrshtar i drogės.

“Jeta ime ėshtė shkatėrruar mjaftueshėm edhe pa drogė dhe kėshtu ka qenė gjithmonė,” i tha ai medias.

Bamirės

Megjithė telasheve qė ka me autoritetet, McAfee ka punuar shumė pėr tė qenė bamirės nė ishull. Pasi arriti nė Belize ai bleu njė varkė me vlerė 1 milionė dollarė pėr rojen bregdetare tė ishullit dhe dhuroi pajisje pėr forcėn e policisė, sipas medias vendėse.

Ai la bakshishe bujare kudo qė shkoi dhe punėsoi njė numėr tė konsiderueshėm taksish pėr mikeshat e tij qė e vizituan shpesh, duke paguar 150 dollarė pėr rrugė nga aeroporti i vogėl nė San Pedro deri te shtėpia e tij.

“Jo dy apo tre, por shumė mė tepėr gra,” thotė Artemio Aėayo, 24 vjeē, kamarier nė ishull. “Sa herė qė e pashė, ishte nėn shoqėrinė e njė vajze tė re.”

Ata qė e njohin thonė se ai nuk pinte alkool dhe kurrė nuk u sorollat gjatė nėpėr baret e shumta tė ishullit. Por punonjėsit nė njė restorant kur kompania e taksive ujore tė McAfee ka qendrėn, thanė se veprimet e tij qenė gjithnjė e mė shumė acaruese qė kur policia e vuri nėn kontroll prillin e kaluar.

Edhe pėr dreka tė shkujdesura, McAfee filloi tė shkonte nė qytet rregullisht i shoqėruar nga sė paku dy truproja, i veshur me rroba kamuflazhi e duke mbajtur pistoleta.

“Zakonisht nuk ke nevojė pėr truprojė nė Belize,” thotė Jorge Alana, njė gazetar vendės qė e intervistoi McAfee shumė herė, duke vėrejtur se edhe zyrtarėt mė tė lartė tė ishullit qarkullojnė pa roje. “Tėrheq shumė vėmendje kur ti lėviz kėtu i shoqėruar nga shumė truptoje,” tha ai.

Shtėpia e McAfee gjendet nė njė rrip toke ku tė pasurit mė tė mėdhenj tė huaj kalojnė pensionin. Copa toke tė pazhvilluara me pėrmasa 30 me 61 metra kėtu mund tė kushtojnė deri nė 500 mijė dollarė. Edhe shtėpitė me pamje modeste janė nė fakt investime shumė miliona dollarėshe.

Tė tė enjte nė darkė, njė 23 vjeēare qė tha se e kishte emrin Tiffany, pėrdori njė ēelės pėr tė hyrė nė shtėpinė e McAfee me njė vajzė tjetėr dhe tha se e kishte kaluar natėn kur Faull u vra, nėn shoqėrinė e McAfee. Tė dy vajzat nuk kanė folur me tė qė nga ajo kohė.

Shumė ditė mė vonė, dritat qenė ende tė ndezura nė kompleksin buzė detit dhe njė qen lehte i lirė nėpėr oborr.

Njėsoj si McAfee, shumė nga komshinjtė e tij nė bregun verior parapėlqejnė tė mos shqetėsohen dhe shumė rrallė dalin nė qytet. Ata e urrejnė pėrzjerjen e turistėt.

“Kjo ėshtė arsyeja se pse vijnė nė San Pedro,” thotė Daniel Guerrero, njė ndėrmjetės pėr pronat e patundėshme dhe guidė turistike qė tashmė shėrben si kryebashkiak i qytezės. “Ata pėlqejnė qetėsinė. Ata pėlqejnė izolimin.”

Por edhe peshkimi, zhytja nėnujore apo vėrdallisja nė perėndim mund tė kthehet nė njė aktivitet tė pėrzitshėm. Tė mėsuar me shumė punė dhe arritje nė jetė, tė ardhurit e rinj krijojnė dhe mbajnė shumė organizata bamirėse, thonė vendėsit. Shumė pak nga tė huajtė, si McAfee, filluan biznese nė ishull. Disa nuk arrijnė tė pėrshtaten me kulturėn vendėse.

“Ėshtė njė gjė tė vish me pushime dhe njė gjė tjetėr tė jetosh kėtu,” thotė Tamara Sniffin, e lindur nė shtetin amerikan tė Ujoming dhe pronare e redaktore e gazetės lokale.

E pėrjetėsuar nė kėngė nga Madona si La Isla Bonita, ishulli i vogėl zgjatet pėr 43 kilometra pėrgjatė Karaibeve poshtė kufirit me Meksikėn, duke qėndruar mbi barrierėn koralore dy dytė mė tė gjatė tė botės dhe ėshtė njė nga vendet mė tė pėrshtatshme pėr sportet e gjuetisė apo zhytjeve.

Kėto cilėsi kanė tėrhequr pensionistėt e pasur tė huaj apo njerėz tė famshėm si aktori Leonardo DiCaprio, i cili ka blerė njė ishull mė tė vogėl aty pranė.

“Kėtu ka vetėm festė, festė, punė dhe festė,” thotė Iris Mavel, 27 vjeē, njė kamariere nė njė restorant tė parapėlqyer nga McAfee. “Shumė ēifte qė vijnė kėtu, largohen tė divorcuar. Pėr kėtė arsye thirret edhe Ishulli i Tundimit.”

Ishulli ka gjithashtu edhe njė anė tė errėt. E hedhur nė det dhe e pėrplasur nė breg nga dallgėt, qese tė mėdha me kokainė kolumbiane rrjedhin pėrgjatė tė gjithė ishullit, jo shumė larg shtėpisė sė McAfee dhe disa thonė se kokaina e hedhur gjatė ndjekjes sė policisė mbėrrin edhe mė larg nė bregdetin e Meksikės. Kokaina qė nuk arrin tė kapet nga trafikantėt, kapet nga banorėt e ishullit dhe furnizon njė treg nė lulėzim vendės. Kjo ka krijuar edhe shumė banda tė vogla vendėse qė pėrplasen me njėra-tjetrėn, nė disa raste, edhe duke vrarė rivalėt.

Edhe shumė tė kėrkuar nė botė kanė gjetur strehė kėtu. Verėn e kaluar, njė sllovak i akuzuar pėr vrasjen e njė gruaje dhe djalit tė saj dhjetėvreēar si dhe njė gangster tjetėr u arrestuan nė bazė tė urdhėrave ndėrkombėtarė tė arrestit, por ekstradimi i tyre u pengua dhe ata fituan lirinė nga njė gjykatės vendės.

Disa thashetheme thonė se McAfee po fshihet nė njė jaht pranė ishullit tė San Pedro.

Tė tjerė thonė se Meksika ėshtė vetėm njė orė larg pėr varkat e llojit qė ka nėn pronėsi McAfee ndėrsa pasaportat nuk kontrollohen kurrė pėr njerėzit qė vijnė nė fshatrat me pamje nga deti kėtu.

Kryebashkiaku i San Pedro ndėrkohė beson se ai do tė dalė vetė nga ilegaliteti.

”Kam ndjesinė qė ky djalė do tė dorėzohet vetė,” thotė Guerrero. “Por do tė dorėzohet bashkė me avokatėt e tij. Ai ėshtė njė i rėndėsishėm.”Profili
Emri: John McAfee
Ditėlindja: 18 shtator 1945.
Vendlindja: Virxhinia
Karriera: Programues nė NASA, pastaj themelues kompanish, ku arriti suksesin me antivirusin me tė njėjtn emėr.


Belize - Shteti i Belizesė gjendet nė Amerikėn Qėndrore dhe ėshtė sheti i vetėm nė kėtė zonė ku Anglishtja ėshtė gjuhė zyrtare. Ėshtė njė territor britanik me rreth 22 mijė kilometra katrore dhe ka vetėm 312 mijė banorė. Ka PBB pėr frymė prej 8 mijė dollarėsh dhe rreth 450 ishuj qė pėrbėjnė bazėn e ekonomisė turistike.

Ishulli - E pėrjetėsuar nė kėngė nga Madona si La Isla Bonita, ishulli i vogėl zgjatet pėr 43 kilometra pėrgjatė Karaibeve poshtė kufirit me Meksikėn, duke qėndruar mbi barrierėn koralore dy dytė mė tė gjatė tė botės dhe ėshtė njė nga vendet mė tė pėrshtatshme pėr sportet e gjuetisė apo zhytjeve

Shtėpia - Shtėpia e McAfee gjendet nė njė rrip toke ku tė pasurit mė tė mėdhenj tė huaj kalojnė pensionin. Copa toke tė pazhvilluara me pėrmasa 30 me 61 metra kėtu mund tė kushtojnė deri nė 500 mijė dollarė. Edhe shtėpitė me pamje modeste janė nė fakt investime shumė miliona dollarėshe. (Shqip)
Shtuar më 22/11/2012, ora 18:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.