Historitė e jashtėzakonshme tė fėmijėve gjenialė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Shpesh emrat e tyre bėjnė lajme nėpėr mediat e gjithė botės, por si mund ta dallojmė njė gjeni tė vogėl nga njė fėmijė shumė inteligjent?

Ėshtė mjaft e thjeshtė: quhen gjeni ata fėmijė qė nė moshė mė tė madhe se 13 vjeē janė tė pajisur me kapacitet e talent nė njė apo nė shumė sektorė tė shkencės dhe artit.

Shpesh emrat e tyre bėjnė lajme nėpėr gazeta dhe mediat e gjithė botės, por si mund ta dallojmė njė gjeni tė vogėl nga njė fėmijė shumė inteligjent? Ėshtė mjaft e thjeshtė: quhen gjeni ata fėmijė qė nė moshė mė tė madhe se 13 vjeē janė tė pajisur me kapacitet e talent nė njė apo nė shumė sektorė tė shkencės dhe artit. Ata dallohen shpesh mes bashkėmoshatarėve tė tyre, pėr shkak tė kuriozitetit tė madh, pėrthithjen e shpejtė tė gjėrave, ndjeshmėri tė madhe dhe sens kritik pėr argumentet e vėshtira. Nuk dihet me saktėsi se cilėt janė faktorėt vendimtarė qė ndikojnė nė talentin e fėmijėve, por shumė studiues mendojnė se pėrbėrja familjare mund tė luajė njė rol thelbėsor. Fėmijėt-gjeni nuk kanė njė fėmijėri tė lehtė: ndryshimi i tyre nga bashkėmoshatarėt rrezikon t’i shndėrrojė nė persona tė vetmuar dhe shumė shpesh mund tė bėhen objekt i pritshmėrive tė tepruara nga ana e figurave tė referimit. Bėhet fjalė pėr fėmijė qė kanė nevojė pėr njė vėmendje tė veēantė nga ana e prindėrve dhe pėr mjete tė duhura pėr kapacitetin e tyre. Ja kush janė disa nga fėmijėt gjeni mė tė famshėm tė tė gjitha kohėrave.

Gjenitė nė fushėn e shkencės

Kim Ung-yong

Docent korean i ditėlindjes 1962, hyri nė Guinness pėr 210 pikėt e tij nė IQ. Nė moshėn 3-vjeēare lexonte nė 4 gjuhė tė ndryshme, dhe nga mosha 3 deri nė 6 vjeē frekuentonte kurse fizike nė Hanyang University. Ndėrsa nė moshėn 7-vjeēare u dėrgua nė NASA nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Akrit Jaswal
Tanimė ėshtė 20 vjeē, por ishte vetėm 7 kur bėri ndėrhyrjen e tij tė parė kirurgjikale, pasi asistoi nė operacione tė ndryshme nė njė spital indian.

Jacob Barnett
Ėshtė vetėm 13 vjeē, ka marrė njė propozim pėr punė si kėrkues nė Purdue University nė Indianapolis. I prekur nga sindromi

Asperger, njė shqetėsim i ngjashėm me autizmin, nuk ka folur deri nė moshėn 2-vjeēare pėr tė manifestuar mė pas njė zhvillim konjiktiv befasues. Nė moshėn 12 vjeē vuri nė diskutim teorinė e relativitetit tė Ainshtanjit, duke tėrhequr vėmendjen e Scott Tremaine, njė nga profesorėt mė tė shquar tė Universitetit tė Princetonit.

Ainan Celeste Cawley
Ėshtė 12 vjeē dhe jeton nė Singapor. Aftėsitė e tij tė jashtėzakonshme u treguan nga e ėma nė blogun e tij. Vetėm dy javėsh arrinte tė fliste ndonjė fjalė, 6 muajsh ecte, ndėrsa njė vjeē fliste dhe ecte pa problem fare. U bė i famshėm, pasi u bė kimisti mė mirė nė botė duke kaluar “GCE O Level”, njė provim britanik pėr tė rinjtė 16-vjeēarė.

Gjenitė e vegjėl artistė:

Aelita Andre

Ėshtė njė vajzė australiane 5 vjeēe, por e famshme si artiste surrealiste. Ka nisur tė pikturojė vetėm 9-muajshe dhe ka debutuar nė moshėn 2-vjeēare me ekspozitėn e saj tė parė.

Hamzah Marbella
Ky piktor ėshtė vetėm 11 vjeē dhe anėtari mė i ri i Shoqatės sė Artistėve filipinas. Pikturat e tij janė tė varura edhe nė muret e selisė sė OKB-sė nė Nju Jork.

Kishan Shrikanth
Aktor dhe regjisor indian vetėm 16 vjeē. U bė i njohur, pasi xhiroi filmin e tij tė parė nė moshėn 9 vjeē. Ideja i kishte ardhur teksa shihte disa fėmijė qė shisnin gazeta nė vend qė tė shkonin nė shkollė. Ky film iu dedikua bashkėmoshatarėve mė pak tė privilegjuar.

Jan Lisiecki
Ėshtė 17 vjeē dhe i bie pianos qė prej moshėn 5-vjeēare. Debuton nė njė orkestėr prej moshės 9-vjeēare, ka bėrė me qindra koncerte, pėrfshi atė nė Carnergie Hall para mbretėreshės sė Anglisė.

Alma Deutscher
Nė moshėn 7 vjeēe i bie violinės dhe pianos nė perfeksion, duke ndjekur me lehtėsi kryeveprat e Handel, Schubert, Beethoven dhe Mozart.

Keiron Williamson
Ėshtė nėntė vjeē dhe ėshtė anglez. Quhet ndryshe Moneja i vogėl: teknika e tij nė pikturė ka lėnė me gojė hapur galeristėt e tė gjithė botės dhe pikturat e tij kanė njė ēmim qė mė i ulėti nis nga 10 mijė sterlina. /shqip/
Shtuar më 01/12/2012, ora 19:16
Tage: gjeni femije
riola amidi
e Mërkurë 13 Mars 2013, Ora 21:33
eshte 10 vjeq nga shkolla fillore Thimimitko Gjilan nxense e shembullort e lindur 9:1:2003 dhe do te jet nje shkrimtare shum e mir e perralave me barbi e te tjera
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.