Frashëri: Stërgjyshi i Ramës firmosi Pavarësinë në Durrës
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kristaq Rama, stërgjyshi i shefit të opozitës, Edi Rama, ka firmosur Deklaratën e Pavarësisë në Durrës. Ka qenë historiani Kristaq Prifti ai që ka përmendur fillimisht se Deklaratën e Durrësit rezulton ta ketë firmosur edhe Kristaq Rama, po për sa i takon lidhjes së tij me kreun e PS-së, ai nuk qe i sigurt.

Në shkrimin e tij botuar në Gazeta Shqiptare më 9 nëntor, ai shkruante se "Kësaj periudhe (1912-ës) i përket edhe dokumenti i z. Eqrem Zenelaj, që bën fjalë për shpalljen e pavarësisë në Durrës më 13-14 (26-27) nëntor 1912, i cili siç ndodhi në të gjitha rrethet e vendit, iu dërgua Ismail Qemalit në Vlorë, me nënshkrimet e parisë së Durrësit të të tria besimeve. (Midis nënshkruesve të këtij akti është edhe emri i Kristaq Ramës)".

Më tej ne i jemi drejtuar Prof. Kristo Frashërit për ta pyetur se kush është Kristaq Rama që ka marrë pjesë në shpalljen e Pavarësisë në Durrës dhe ç’lidhje farefisnore ka ai me shefin e opozitës në Shqipëri. “Ai është stërgjyshi. Kristaq Rama, që ka firmosur Pavarësinë, ka jetuar në Durrës dhe ka qenë patriot. Unë e kam hasur në shumë dokumente si pjesëmarrës në organizime patriotike të ndryshme të kohës", sqaron profesori.

Sipas tij, në atë kohë familja e Ramës jetonte në Durrës dhe ka qenë e angazhuar me jetën e qytetit. Kristaq Rama i deklaratës është gjyshi i skulptorit Kristaq Rama, krejt e natyrshme, nëse kemi parasysh se është i njohur fenomeni i trashëgimit të emrit nga gjyshi tek nipi. Profesor Frashëri thotë se nuk i kujtohet emri i të atit të Ramës skulptor dhe djalit të firmëtarit, por është i sigurt për pjesën tjetër, duke qenë se, si një historian i vjetër e me emër, gjatë karrierës së tij ka kaluar nëpër duar qindra dokumente.

"Asokohe (pra më 1912-ën) familja Rama jetonte në Durrës. I biri i firmëtarit të Durrësit dhe babai i skulptorit është shpërngulur nga atje dhe ka ardhur në Tiranë", ka deklaruar historiani Kristo Frashëri. /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2012, ora 10:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se Shqipëria do të kalojë fazën e grupeve në EURO 2016?
65.63 %
28.89 %
5.47 %
Total 9064 Vota!
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian