Frashėri: Stėrgjyshi i Ramės firmosi Pavarėsinė nė Durrės
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kristaq Rama, stėrgjyshi i shefit tė opozitės, Edi Rama, ka firmosur Deklaratėn e Pavarėsisė nė Durrės. Ka qenė historiani Kristaq Prifti ai qė ka pėrmendur fillimisht se Deklaratėn e Durrėsit rezulton ta ketė firmosur edhe Kristaq Rama, po pėr sa i takon lidhjes sė tij me kreun e PS-sė, ai nuk qe i sigurt.

Nė shkrimin e tij botuar nė Gazeta Shqiptare mė 9 nėntor, ai shkruante se "Kėsaj periudhe (1912-ės) i pėrket edhe dokumenti i z. Eqrem Zenelaj, qė bėn fjalė pėr shpalljen e pavarėsisė nė Durrės mė 13-14 (26-27) nėntor 1912, i cili siē ndodhi nė tė gjitha rrethet e vendit, iu dėrgua Ismail Qemalit nė Vlorė, me nėnshkrimet e parisė sė Durrėsit tė tė tria besimeve. (Midis nėnshkruesve tė kėtij akti ėshtė edhe emri i Kristaq Ramės)".

Mė tej ne i jemi drejtuar Prof. Kristo Frashėrit pėr ta pyetur se kush ėshtė Kristaq Rama qė ka marrė pjesė nė shpalljen e Pavarėsisė nė Durrės dhe ē’lidhje farefisnore ka ai me shefin e opozitės nė Shqipėri. “Ai ėshtė stėrgjyshi. Kristaq Rama, qė ka firmosur Pavarėsinė, ka jetuar nė Durrės dhe ka qenė patriot. Unė e kam hasur nė shumė dokumente si pjesėmarrės nė organizime patriotike tė ndryshme tė kohės", sqaron profesori.

Sipas tij, nė atė kohė familja e Ramės jetonte nė Durrės dhe ka qenė e angazhuar me jetėn e qytetit. Kristaq Rama i deklaratės ėshtė gjyshi i skulptorit Kristaq Rama, krejt e natyrshme, nėse kemi parasysh se ėshtė i njohur fenomeni i trashėgimit tė emrit nga gjyshi tek nipi. Profesor Frashėri thotė se nuk i kujtohet emri i tė atit tė Ramės skulptor dhe djalit tė firmėtarit, por ėshtė i sigurt pėr pjesėn tjetėr, duke qenė se, si njė historian i vjetėr e me emėr, gjatė karrierės sė tij ka kaluar nėpėr duar qindra dokumente.

"Asokohe (pra mė 1912-ėn) familja Rama jetonte nė Durrės. I biri i firmėtarit tė Durrėsit dhe babai i skulptorit ėshtė shpėrngulur nga atje dhe ka ardhur nė Tiranė", ka deklaruar historiani Kristo Frashėri. /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2012, ora 10:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.