Çfarë përmbante Marrëveshja ndërmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiç?!
Pëlqej
Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Çfarë përmbante Marrëveshja ndërmjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit serb, Nikolla Pashiç?! Eshtë kjo një pyetje që të gjithë e bëjmë vazhdimisht ndërsa Portali Albeu sjell tekstin e plotë të Marrëveshjes ndërmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit serb, Nikolla Pashiç.

Kjo Marrëveshje është nënshkruar në vitin 1924 në këmbim të ndihmës që serbët i dhanë Zogut për t'u rikthyer në Shqipëri duke luftuar qeverinë e Fan Nolit.

Ja teksti:

1. Shqipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohë dinastinë Karagjorgjeviq.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohë Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.

4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.

5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.

6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rusë të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.

7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerë jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.

8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.

9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.

10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do të tërhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe do t’i bashkohet Hierarkisë Ortodokse të Beogradit, kështu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do të varet nga ajo Jugosllave.

12. Qeveria shqiptare do të heqë dorë nga një politikë ngushtësisht kombëtare dhe nuk do të interesohet për elementin shqiptar jashtë kufijve të veta. Ajo impenjohet veç kësaj që të mos pranojë në tokën e saj kosovarët dhe elemente të ditur dhe të dyshimtë dhe segmentet e tyre kundërshtare të politikës jugosllave.

13. Për çdo koncesion që Shqipëria do të bëjë vendeve të tjera, ajo është e detyruar të marrë pëlqimin nga Jugosllavia.

14. Në qoftë se Jugosllavia është në luftë me Bullgarinë dhe Greqinë, Qeveria Jugosllave, do të ketë të drejtën të rekrutojë në Shqipëri një ushtri prej 25 mijë vullnetarësh me qëllim për t´i përdorur në frontin bullgaro-grek. Në rast gjendje lufte midis Italisë dhe të Greqisë kundrejt Shqipërisë, ushtria, jugosllave do të ketë të drejtë të okupojë gjithë tokën shqiptare për t’i siguruar kështu Shqipërisë gjithë tokën e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t´i deklarojë luftë asnjë shteti pa pëlqimin preventiv të Jugosllavisë.

16. Ky traktat është sekret dhe nuk mund të zbulohet e të shtypet pa pëlqimin e dy palëve.

Marrëveshja Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu e gushtit të vitit 1924 - Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorës së Zezë” serbe në trojet shqiptare, Prishtinë, 2004,f.207.
Shtuar më 18/11/2012, ora 22:58
Shqipni Etnike
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 00:03
Kjo marreveshje s'ka pase si me u zbatu per arsye se koha kur asht "nenshkru" s'ka vlere sepse asht muaji Gusht 1924, nderkohe qe nikolla pashic nga data 28 korrik 1924 deri 6 nentor 1924 NUK ishte kryeminister, pra marreveshja nuk asht ba me nji udheheqes te serbise por me nji njeri te papushtetshem ligjerisht. Nga kjo "marreveshje" serbia nuk ka perfitu asgja, thjeshte Ahmet Zogu i shfrytezoj per me ardhe. n'pushtet.
alban
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 09:25
E vertete Shqipni Enike por problemi ketue shte te fati se si Zogu ka pranu nje marreveshje te tille. Eshte fati i Shqiperise qe nuk u zbatu por Zogu e pranoi dhe firmosi.
Toni Tirane
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 09:45
Te gjitha piket jane kryekeput tradheti dhe shitje e mirefillte te interesave kombetare kundrejt atyre personale te A. Zogut .

Gent Tirane
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 10:57
Ky eshte "mbreti" jone i dashur, i veteshpallur, qe na erdhi nga Burgajeti,dhe qe qeveria jone e nderuar na e ktheu ne atdhe dhe qe u rivarros pikerisht diten kur Tirana u çlirua nga ata ndaj te cileve ky mbret nuk organizoi qofte edhe nje çete te vetme per te mbrojtur vendin kur e pushtuan!
shpend mema
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 12:24
nuk kemi pasur ndonjeher udheheqes te mire ne ,as nuk do te kemi se jemi popull i mbrapsht
mitrovica
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 13:05
shiheni çfare presidentje, i duartrokiste ardhjes se eshtrave te tij. Mund te ndodhe se edhe kjo i ka rrenjet nga pashiqet apo ...?
besim
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 14:17
kot muhabete dhe marveshje te kota mor njerz.
ket propagand e kultivojn komunizmi shqiptar që edhe sot i ka lidhjet me beograd dhe moskv.
komunistet ishin ata qe e pranuan ket shqiperi, as qemali as zogu e as noli nuk pranuan dhe per at edhe i larguan. kurse enver hoxha pranoj coptimin dhe e mbajti qeverin 50 vjet.
kuptojeni.
rugova kosovq
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 15:08
Zogu ka nanshkru e sala u ka ndimu me gaz e keshtu dhe enveri tu mbyt kosovar
HARAQINA
e Enjte 29 Nëntor 2012, Ora 03:28
URIME 100 VJETORIN DHE MOS HARRONI SE
( UDBA ) I KA PLANIFIKUAR KETO GJERA VETEM
TE KEMI PERQAMJE. BASHKIM KOMBETAR
morali tetov
e Enjte 29 Nëntor 2012, Ora 11:22
per njerez te ketij lloji edhe 2 meter katror ne atdheun tone esht i tepert...keta kane dasht me na shitur ardhmerine tone...ardhmerine e popullit tone...keta njerez eht mekat ti quajme "mbreter"emri per keta esht PLEHRA te kohes teprice e jona...keta e kane pasur gjakun uj...
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se Shqipëria do të kalojë fazën e grupeve në EURO 2016?
65.64 %
28.88 %
5.47 %
Total 9063 Vota!
 
Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian