Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Nikolla Pashiē?!
Pëlqej
Nikolla Pashiē – Ahmet Zogu
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ēfarė pėrmbante Marrėveshja ndėrmjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit serb, Nikolla Pashiē?! Eshtė kjo njė pyetje qė tė gjithė e bėjmė vazhdimisht ndėrsa Portali Albeu sjell tekstin e plotė tė Marrėveshjes ndėrmjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit serb, Nikolla Pashiē.

Kjo Marrėveshje ėshtė nėnshkruar nė vitin 1924 nė kėmbim tė ndihmės qė serbėt i dhanė Zogut pėr t'u rikthyer nė Shqipėri duke luftuar qeverinė e Fan Nolit.

Ja teksti:

1. Shqipėria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.

2. Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohė dinastinė Karagjorgjeviq.

3. Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohė Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.

4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.

5. Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.

6. Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rusė tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.

7. Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerė jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.

8. Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.

9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.

10. Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.

11. Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe do t’i bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.

12. Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.

13. Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.

14. Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15. Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.

16. Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve.

Marrėveshja Nikolla Pashiē – Ahmet Zogu e gushtit tė vitit 1924 - Arkivi Qendror i Shtetit, fondi 251, dosja 105, viti 1924, Citohet sipas Faton Mehmetaj, Veprimtaria kriminale e “Dorės sė Zezė” serbe nė trojet shqiptare, Prishtinė, 2004,f.207.
Shtuar më 18/11/2012, ora 22:58
Shqipni Etnike
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 00:03
Kjo marreveshje s'ka pase si me u zbatu per arsye se koha kur asht "nenshkru" s'ka vlere sepse asht muaji Gusht 1924, nderkohe qe nikolla pashic nga data 28 korrik 1924 deri 6 nentor 1924 NUK ishte kryeminister, pra marreveshja nuk asht ba me nji udheheqes te serbise por me nji njeri te papushtetshem ligjerisht. Nga kjo "marreveshje" serbia nuk ka perfitu asgja, thjeshte Ahmet Zogu i shfrytezoj per me ardhe. n'pushtet.
alban
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 09:25
E vertete Shqipni Enike por problemi ketue shte te fati se si Zogu ka pranu nje marreveshje te tille. Eshte fati i Shqiperise qe nuk u zbatu por Zogu e pranoi dhe firmosi.
Toni Tirane
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 09:45
Te gjitha piket jane kryekeput tradheti dhe shitje e mirefillte te interesave kombetare kundrejt atyre personale te A. Zogut .

Gent Tirane
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 10:57
Ky eshte "mbreti" jone i dashur, i veteshpallur, qe na erdhi nga Burgajeti,dhe qe qeveria jone e nderuar na e ktheu ne atdhe dhe qe u rivarros pikerisht diten kur Tirana u çlirua nga ata ndaj te cileve ky mbret nuk organizoi qofte edhe nje çete te vetme per te mbrojtur vendin kur e pushtuan!
shpend mema
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 12:24
nuk kemi pasur ndonjeher udheheqes te mire ne ,as nuk do te kemi se jemi popull i mbrapsht
mitrovica
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 13:05
shiheni çfare presidentje, i duartrokiste ardhjes se eshtrave te tij. Mund te ndodhe se edhe kjo i ka rrenjet nga pashiqet apo ...?
besim
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 14:17
kot muhabete dhe marveshje te kota mor njerz.
ket propagand e kultivojn komunizmi shqiptar që edhe sot i ka lidhjet me beograd dhe moskv.
komunistet ishin ata qe e pranuan ket shqiperi, as qemali as zogu e as noli nuk pranuan dhe per at edhe i larguan. kurse enver hoxha pranoj coptimin dhe e mbajti qeverin 50 vjet.
kuptojeni.
rugova kosovq
e Hënë 19 Nëntor 2012, Ora 15:08
Zogu ka nanshkru e sala u ka ndimu me gaz e keshtu dhe enveri tu mbyt kosovar
HARAQINA
e Enjte 29 Nëntor 2012, Ora 03:28
URIME 100 VJETORIN DHE MOS HARRONI SE
( UDBA ) I KA PLANIFIKUAR KETO GJERA VETEM
TE KEMI PERQAMJE. BASHKIM KOMBETAR
morali tetov
e Enjte 29 Nëntor 2012, Ora 11:22
per njerez te ketij lloji edhe 2 meter katror ne atdheun tone esht i tepert...keta kane dasht me na shitur ardhmerine tone...ardhmerine e popullit tone...keta njerez eht mekat ti quajme "mbreter"emri per keta esht PLEHRA te kohes teprice e jona...keta e kane pasur gjakun uj...
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.