Burrat qė na lanė trashėgim atdheun
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
nga Ferit Lika - Atė mot tė 1912, ishin tė shumtė ata qė ndihmuan nė shpalljen e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, me guximin dhe dėshirėn pėr tė rindėrtuar njė shtet tė pavarur shqiptar. Stėrgjyshėrit a katragjyshėrit tanė i dhanė udhė ėndrrės sė vjetėr tė pavarėsisė, 100 vjet mė parė. Po kush ishin ata qė i sollėn nė tė vėrtetė pavarėsinė shqiptarėve? Studiues, vendės e tė huaj, nė kėtė pikė shpesh ngatėrrohen: qenė teqetė bektashiane qė shkėndijuan tė parat lėvizjen kombėtare; ishte kleri katolik apo qenė klerikėt myslimanė qė udhėhoqėn gjithēka.[1]

Ajo qė njihet dhe qė nė kėtė rast nuk shkon drejt me pretendimet e historisė ėshtė se, rezultati mė i lartė i Rilindjes qe konvergjenca dhe jo dallimi. Pėr herė tė parė shqiptarėt u ndien tė tillė, pavarėsisht nėse ishin tė krishterė apo myslimanė, jugorė apo veriorė, nė Shqipėri apo nė mėrgatėn politike dhe kulturore. Me aktin e 28 Nėntorit 1912 u sanksionua e drejta e pamohueshme historike e kombit shqiptar, pėr tė qenė i lirė e i pavarur nė trojet e veta, krahas popujve tė tjerė tė Ballkanit. Kjo qe njė e drejtė qė buron nga qenia e tij si popull me gjuhė, kulturė, individualitet e histori tė vetėn.

Nė ēdo lėvizje e pėrpjekje mbarėkombėtare, sheh qė njė rol tė rėndėsishėm kanė luajtur rilindėsit e mėdhenj shqiptarė, ku nė tė shumtėn ishin prijės myslimanė me detyra fetare qė nga imamė xhamish e deri te drejtues tė lartė si myfti, kryemyfti, kadi e myderriz, ku nė kushte e rrethana tė vėshtira punuan pėr krijimin dhe ngritjen e shtetit shqiptar, si dhe nė forcimin dhe konsolidimin e tij, duke ndihmuar nė formėsimin e vetėdijes kombėtare tė popullit tonė. Roli dhe kontributi i jashtėzakonshėm i prijėsve myslimanė, i atyre klerikėve tė urtė qė ishin pėrkrah patriotėve shqiptarė dhe nė krye tė ēdo momenti vendimtar tė historisė, duket se ka humbur nė pluhurin e viteve e askush nuk ėshtė kujtuar pėr ta shpluhurosur. Ndėr delegatėt e zgjedhur nė nėntorin e 1912, ėshtė me rėndėsi tė theksohet fakti se nė mesin e tyre bėnin pjesė edhe mjaft udhėheqės fetar tė shquar, tė cilėt me punėn e tyre i kishin shėrbyer shumė ēėshtjes kombėtare. Dihet tashmė se nga 40 firmėtarėt e Aktit tė Pavarėsisė 27 ishin myslimanė dhe mė shumė se 2/3 e delegatėve tė nėntorit tė dytė ishin myslimanė.

Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė mė 28 nėntor 1912, klerikėt myslimanė sė bashku me ata tė besimeve tė tjera fetare, radhiteshin mes personaliteteve politike e shoqėrore dhe krah pėrpjekjeve tė lėvizjes kombėtare. Haxhi Vehbi Dibra, ishte ai i cili firmosi aktin e pavarėsisė dhe dha fetvanė pėr flamurin me shqiponjėn dy krenare dhe mė pas u bė kryetari i parė i Pleqėrisė (Kuvendit apo Senatit) shqiptare, u emėrua nga qeveria e Vlorės si kryemyfti i Shqipėrisė, pra kreu i myslimanėve shqiptarė.

Haxhi Vehbi Dibra (Agolli) (1867-1937), ishte komentuesi mė i mirė i Kur’anit nė gjuhėn shqipe, personalitet e dijetar i madh.[2] Kur Ismail Qemali mungonte, ishte ai qė e zėvendėsonte nė punėt e qeverisė. Personalitete tė tilla pėrveēse patriotė e atdhetarė janė marrė edhe me krijimtari, poezi e shkrime.

Haxhi Vehbi Dibra ka shkruar e botuar shumė punime, studime pėrkthime qė janė botuar nė shtypin e kohės, kryesisht nė revistėn “Zani i Naltė” (1923-1939). Vehbi Dibra ishte ai qė pėrgatiti forcat shqiptare kundėr pushtimeve malazeze e serbe. Pėrmes njė urdhėrese si kryemyfti i vendit futi nė institucionet fetare (vula) simbolin e flamurit tonė kombėtar. Nė fjalėn e Imzot Visarionit, kryetar i Kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare, mbajtur nė ceremoninė mortore tė Haxhi Vehbi Dibrės, shihet vlerėsimi maksimal qė i bėn lideri ortodoks njė lideri mysliman, kur thotė: “… Aj po ju len juve, shokė tė Klerit Mysliman, idealin e tij qė po forcohet dita ditės: Haxhi Vehbiu asht nga ata qė i pjellė rrallė koha, Aj tashti prehet i sigurt se misioni i tij atdhetaro-fetar qindron ndėr duer tė mira si tė juejat.”

Pėr herė tė parė nė Shqipėri e ndoshta edhe nė botė, njė kryeprift flet nė varrimin e njė kryehoxhe.Respekti ndaj Vehdi Dirbės shtrihej nė masė nė tė gjithė Shqipėrinė dhe fjala e tij dėgjohej kudo nė ato kohė trazirash. “Kohnat, nė tė cilat jetojė dhesundojė punėt e fes Muhamedanenė Shqipni, ishin kohnat e atynesėmundjeve shoqnore qė kalojnėtė gjithė Kombet kur janė formuerishtas si shtet, dhe personalitetet endershėm ose prinjėsit e Fes ndodhennė pozitė tė vėshtirė shumė, pse fisetose Bajraktarėt e Kombit janė nėpėrpjekjet e tyne me ba pėr vehte tėparin e fesė pėr me realizue qėllimin e vet. Sa punė e vėshtirė, sa punė e madhe asht qė tė qėndrojė i pari i fesė i pa anshėm, por edhe qė t’i bajėtė gjithė ta nderojnė e ta duan por edhe tė gjithė ta ndigjojnė! Lipset tė pranojmė se duhet nji dipllomaci dhe politikė e fortė, nji ideal ose dashuri Atdhetarije e madhe, qė vetėm feja e ka ose e jep, me mujtė prinjėsi i fesė t’jetė dhe tė qėndrojė i patundun…”[3]
Historiografia shqiptare, zyrtare ose jo, pėrfshi tė gjitha tekstet shkollore, jo vetėm tė periudhės sė diktaturės por edhe atė pas shembjes sė saj, duket qartė qė ka mangėsi dhe figurave tė larta fetare siē shihet i ėshtė ngrėnė haku. Kjo mangėsi tė paktėn dėshirohet qė tė mos pėrsėritet nė kėtė 100 vjetor.

40 firmėtarėt e Dokumentit tė Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, me rastin e kėtij 100 vjetori janė shpallur nder i kombit nga ish-presidenti Bamir Topi, nė qershor tė kėtij viti. Ai vendosi nė Muzeun e Pavarėsisė dekoratėn “Nder i Kombit”, me motivacionin “Pėr meritat e tyre historike, si figura tė shquara tė kombit dhe rolin e tyre madhor nė krijimin dhe shpalljen e shtetit tė lirė e tė pavarur shqiptar, si finalizim i luftės dhe pėrpjekjeve tė pareshtura tė popullit liridashės shqiptar nė rrjedhė tė historisė.”

Ndėrsa pak ditė mė parė Kuvendi i Shqipėrisė, nderoi figurat klerikale nė shenjė mirėnjohjeje tė pakufishme, e respekti tė thellė, pėr veprėn hyjnore dhe kontributin e pazėvendėsueshėm tė klerikėve shqiptarė nė formimin e gjuhės, atdhedashurisė, vetėdijes kombėtare dhe tė shtetit shqiptar, deri nė vetėsakrifikim.

H. Vehbi Dibra (Agolli), Hafiz Ali Korēa, Sheh Ibrahim Karbunara, Hoxha Kadri Prishtina, Ymer Haxhi Prizreni, Ferit Vokopola, Xhemal Naipi, Hafiz Ibrahim Dalliu, Ismail Efendi Ndroqi, Said Najdeni, Zyber Hallulli e Daut Boriēi, ishin 12 klerikėt myslimanė qė u nderuan pas 100 vjetėsh, siē shkruhej nė pllakatėn e dekorimit “nė shenjė nderimi dhe mirėnjohje pėrjetėsisht”, por mjafton kjo mirėnjohje, nė kohėn kur me qėllim apo jo, ėshtė lėnė nė harresė veprimtaria e kėtyre njerėzve tė mėdhenj pėr 100 vjet rresht.

Kleri mysliman, nė pėrpjekjet dhe nė luftėn e gjatė pėr ruajtjen e identitetit kombėtar ka marrė pjesė nė tė gjitha ngjarjet mė tė rėndėsishme. Nė rrjedhėn e ngjarjeve qė pėrcaktojnė fatin e Shqipėrisė e tė shqiptarėve, padyshim gjen edhe ata, klerikėt e nderuar tė besimit mysliman, prania e tė cilėve ėshtė e pashmangshme. Qė nga eruditi Hoxha Tahsini, e mė tej Daut Efendi Borici (nė Lidhjen e Prizrenit), Hafiz Ibrahim Shkupi (nė Kongresin e Manastirit), me Vehbi Dibrėn e Sheh Ahmet Pazarin (nė shpalljen e Pavarėsisė mė 1912 dhe ngritjen e flamurit), Hafiz Ali Korēėn dhe Ismail Efendi Ndroqin (nė Kongresin e Durrėsit mė 1918), Mutesim Kėlliēin (nė Kongresin e vitit 1920), Hafiz Ibrahim Dalliun nė Tiranė, etj.

Nė periudhėn e postpavarėsisė, mėsimi i gjuhės shqipe ishte njė ēėshtje tashmė e rėndėsishme pėr tė gjithė patriotėt shqiptarė. Shqiptarėve u mungonte shkrimi, abetarja, shkolla, shtypi, libri, jeta dhe vetėdija nė gjuhėn amtare. Pikėrisht kjo ėshtė arsyeja pse protagonistėve tė mendimit kombėtar shqiptar u takoi detyra tė ishin poetė dhe “profetė”. Pushka apo pena? – kjo do tė mbetet njė prej pikėpyetjeve pėr shumė jubilenj tė shtetit shqiptar.
Hafiz Ali Korēa (1873-1957), drejtor arsimi, publicist, shkrimtar e poet, i pėrket atij brezi ideologėsh e organizatorėsh, qė me veprimtarinė e tyre i bėnė njė shėrbim tė denjė ēėshtjes sė zgjimit dhe bashkimit kombėtar, ēėshtjes sė fesė e pėrparimit tė kombit.

I shkolluar, poliglot, i njohur me klasikėt arabė, persė e turq, shėrbeu mė sė miri nė kėtė fushė. Lidhjet e tij me atdheun dhe dashuria ndaj popullit pėr liri e arsimim bėhen edhe mė tė forta e mė tė qarta kur shkruan: “…Vullneti i pėrbashkėt i vazhdueshėm,bashkimi vėllazėror, ideali i vėrtetėkombėtar, nė pak kohė shtetin ebėnė lulishte diturie e trėndafilishtė qytetėrimi…”[4]Me kėto bindje, islamologu, Hafiz Ali Korēa i sapokthyer nga Stambolli pas studimeve, i pėrvishet punės sė rėndė plot sakrifica pėr liri e pavarėsi.[5]

Nė Kongresin e Dibrės mė 1909, Hafiz Ali Korēa bėri njė diskutim tė rėndėsishėm pėr ēėshtjen e shkollave shqipe. Nė diskutimin e tij, theksoi se: “…fqinjėt tanė nga ana e arsimit kanė arritur njė shkallė tė lartė. Ne, pėr fat tė keq, kemi mbetur si popull i Afrikės sė mesme. Megjithatė nė Shqipėri tėrė gjuhėt mėsohen, po gjuha jonė pėrse tė mos mėsohet?”

Sė bashku me kolegė tė tjerė hapi Medresenė e Tiranės dhe ishte njė ndėr mėsimdhėnėsit e parė tė saj. Kėrkoi hartimin dhe zbatimin e programeve bashkėkohore pėr tė gjitha medresetė e Shqipėrisė. Ai, gjithashtu, ėshtė hartuesi i njė metode pėr mėsimin e gjuhės arabe, artikullshkrues i rregullt i revistės “Zani i Naltė”. Pėrpjekjet e Hafiz Aliut pėr njė moral islam tė lartė dhe pėr njė atdhe tė lirė ishin permanente. Ai flijoi ēdo gjė “…nė kohė tė Austro-Hungarisė nga shtrėngesa shiti kopshtin. Prej komitėve epirotė nuk shpėtoi fare gja prej shtėpisė, mbeti me gisht nė gojė”, thoshte Abdyl Ypi nė veprėn “Kongresa e Dibrės dhe Hafiz Ali Korēa”.

Vepra e Hafiz Ali Korēės bėn pjesė nė fondin mė tė mirė tė veprimtarisė letrare dhe si teolog, poet dhe gjuhėtar dha njė kontribut tė vlefshėm nė pasurimin e ideve pėrparimtare nė jetėn krijuese dhe nė lėvizjen patriotike.[6] Veprimtaria gjuhėsore, letrare e fetare, si dhe aktiviteti i tij i gjithanshėm gjatė lėvizjes shqiptare ende nuk ka gjetur vendin e merituar.

Kėshtu Hafiz Aliut i takoi tė shėrbente me penė pėr atdheun e tij, ashtu si ai edhe shumė fetarė tė tjerė, siē ishte edhe Hafiz Ibrahim Dalliu (1878-1952), teologu, pėrkthyesi, poeti, publicisti, mėsuesi e patrioti, i cili iu pėrkushtua shumė ēėshtjes sė arsimit dhe mėsimit tė shqipes djemve e vajzave. Nė formimin me ndjenja patriotike te Dalliu ndikoi bashkėpunimi me atdhetarė tiranas. Nė librin e tij “Patriotizma nė Tiranė”, autori pėrmend mbi 150 burra aktivistė e veprimtarė tė vendosur tė kombit. Kėto qenė motivet qė Hafiz Dalliu u zgjodh delegat i Tiranės nė Kongresin e Elbasanit mė 1909, ku u vendos hapja e Shkollės Normale (e para shkollė e mesme pedagogjike nė gjuhėn shqipe nė Shqipėri) e ku Dalliu u emėrua mėsues i kėsaj shkolle tė re. Mirėpo kėto bindje e qėndrime ‘heretike’ tė njė shqiptari tė pėrkushtuar e ēuan Hafiz Dalliun nė burgje mizore deri nė dėnimin kapital dhe pėrndjekje tė egra. E gjithė jeta e Hafizit ėshtė e ngjeshur me ndjekje policore sepse ai luftonte padrejtėsitė dhe mbronte interesat e Shqipėrisė.[7]

Vendosja e diktaturės sė shtetit monist cenonte interesat e tė gjitha shtresave dhe tė drejtat e masave popullore, prandaj Hafiz Dalliu nuk mund tė pajtohej me regjimin ateist, komunist e diktatorial dhe pikėpamjet e tij i shprehte hapur qoftė edhe pėrpara nxėnėsve gjatė orės sė mėsimit. Ai nuk mund ta mendonte shtetin tė tillė qė merr nėpėr kėmbė tė drejtat mė elementare tė qytetarėve, ndėrgjegjen dhe bindjet e tyre fetare. Thuhet se atje ku ishin ngjarjet e mėdha tė vendit, atje gjendej dhe Hafiz Dalliu. Vetė Hafiz Dalliu thoshte: “… Pėrderisa nė vendin tonė do tė dominojnė e do tė administrojnė njerėz qė nuk kanė menduar nė tė mirė tė Atdheut, unė do tė jem nė opozitė…”[8]

H. I. Dalliu ishte i bindur se pa njė shtet tė stabilizuar, tė qetė, tė pasur e tė sigurt njeriu nuk mund tė ushtrojė besimin fetar. Shkrirja nė njė front tė vetėm tė pėrpjekjeve pėr pėrparimin dhe konsolidimin e Islamit me luftėn pėr ēėshtjen kombėtare, pa zvogėluar rėndėsinė e njėrės nė kurriz tė tjetrės dhe pa i dhėnė njėrės mė shumė prioritet se tjetrės, nė kėto motive konsistonte sekreti i mundit plot vetėmohim i Hafiz Ibrahim Dalliut. Shqipėria dhe Islami janė dy nocione qė detyrimisht qėndrojnė pranė njėri-tjetrit. I madhi Faik Konica ka thėnė: “Tė mos ishte Islami, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr por jo shqiptar”.

Hafiz Dalliu me shkrimet e tij u pėrpoq qė tė hapte shtigje drite nė mendjet e nė ndėrgjegjen e bashkatdhetarėve, nė atė periudhė tranzicioni dhe tepėr kritike tė historisė sė kombit shqiptar tė mbetur pa pėrkrahje e pa mbrojtje, mes armiqsh tė shumtė e tė pangopur.

Por persekutimi komunist nuk i kurseu as kėta figura tė larta. Duke parė burgosjet, ndėshkimet, persekutimet e atij regjimi shkatėrrues kupton se diktatura komuniste nuk fali askėnd por luftoi gjithkėnd, kulturėn e besimin, pėr tė cilėn pėrbėnte rrezik.

Patriotėt myslimanė me mbiemra tė njohur, Toptani, Ndroqi, Qosja, Llagami, Karapici, Hidi, Elezi, Fortuzi, Kėlliēi, Petrela, Stėrmasi, Maēi, Bakiu, Tafaj, Hallulli, Harasani, Dauti, Myderrizi, Duka, Vathi, Bogdani, Sauku, Bali, Jahja, Kruja, Disha, Kafexhiu, Pazari, Vogli, Mema, Bodinaku, Xhepa, Kasa, Ēela, Golemi, Neziri, Zėmblaku, Kazazi, Shkodra, Derhemi, Elbasani, Korēa, Kraja, Podgorica, Ulqinaku, Boriēi, Myftia, Hoxha, Vokopola, Sharofi, Bushati, Alia, Bakalli, Kaduku, Selami, Tahsini, Vogli, Moglica, Dalliu, Kaduku, Karbunara, Gjilani, Ndroqi, Teqja, Vrioni, Dibra, Kraja, Estrefi, Tabaku, Kelmendi, Gjata, Prishtina, Dashi, Hastopalli, Bekteshi, Biēaku, Hyseni, Mullahi, Domnori, Ibrahimi, Dėrguti, Aliu, Doraci, Reka, Varoshi, Vuci, Kėlliēi, Osja, Kadiu, Bala, Ajazi, Voka, Rustemi, Bushati, Koēi, Najdeni, Bodini, Dhėmbo, Ēoba, Gashi, Ahmeti, Langu, Boriēi, Muka, Gavoēi, Buharaja, Mullaj, Bakalli, Naipi, Prizreni, e plot tė tjerė, vunė jetėt e tyre seriozisht nė rrezik pėrballė mėrisė sė injorancės dhe armikut, pėr hir tė ardhmes sė kombit tė tyre, kombit tonė.

Ata s’janė mė dhe atdheun qė ata i shėrbyen dhe e mbrojtėn me jetėn e tyre, tashmė na e kanė lėnė ne trashėgim. Shqipėria erdhi nė ditėlindjen e vet shtetėrore, kur bota sė cilės i takonte kishte shkuar drejt njė ideje tjetėr: Paneuropės, idesė utopike tė Europės sė sotme. Por shekulli i 21-tė padyshim ėshtė shekulli i shqiptarėve. Kurrė pozita e tyre nė mjedisin ndėrkombėtar nuk ka qenė kaq e promovuar sa sot, kur gjithnjė e mė shumė vendin e indipendencės po e zė ajo qė quhet interdipendencė, kur vendin e pavarėsisė po e zė identiteti.[9]

Referencat:
[1] Shqip, Rruga e mundimshme drejt pavarėsisė, Monika Stafa
[2]Enciklopedi – 100 Personalitete Shqiptare tė Kulturės Islame, Haxhi Vehbi Dibra (Agolli) (1867-1937), Botimet KMSH 2012, Fq. 256-260.
[3] Zani i Naltė, “Flet Imzot Vissarioni”, nr. 4, Prill 1937: Fq. 109-111
[4] H. Korēa, Ali, “Shtat ėndrrat e Shqipėrisė”, botuar nė shtypshkronjėn e shtetit, Tiranė, 1944: 79.
[5] Ahmedi, Prof. Dr. Ismail, “Hafiz Ali Korēa – Jeta dhe vepra”, vepra 1, 2006: 29-32.
[6] Enciklopedi - 100 Personalitete Shqiptare tė Kulturės Islame, Hafiz Ali Korēa (1873-1957) Botimet KMSH 2012, Fq. 24-27
[7] Drita Islame, http://www.dritaislame.al/hafiz-ibarim-dalliu-1878-1951/
[8] Enciklopedi - 100 Personalitete Shqiptare tė Kulturės Islame,Hafiz Ibrahim Dalliu (1878-1952) Botimet KMSH 2012, Fq. 80-83
[9]Shqip, Rruga e mundimshme drejt pavarėsisė, Monika Stafa
Shtuar më 17/12/2012, ora 14:39
betim bytyqi
e Dielë 30 Dhjetor 2012, Ora 16:28
mosni mor vllazen mos e shtremberoni historin e popullit shqiptar e Zoti ju mallkoft sepse npamvarsin e shqipnis te populli shqiptar skan tbajn kurgjo feja ktuh.. ket pun e kan kry tgjith shqiptart pa marr parasysh pikpamjet fetare.. e mosni mos e shtremberoni ket histori tonen qe vlen sa gjithsia..
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.