77 vjet nga rezistenca kundër pushtimit Italian
Më 7 prill 1939 Mbretëria e Italisë së Benito Musolinit nisi pushtimin e Shqipërisë përmes zbarkimit të anieve të saj në portin e Durrësit, Vlorës, Sarandës dhe Shëngjinit, me në krye gjeneralin Alfredo Guzzoni që drejtonte rreth 100.000 trupa, 135 mjete lundruese dhe 600 avionë. Rezistenca e rreth 15.000 shqiptare, e sabotuar me armët difektive dhe mungesën e municioneve, dështoi por një grupe të vogla patriotësh të pajisur me pushkë të lehta dhe 3 mitralozë u përballën me flotën fashiste.

Në Durrës, rreth 360 vetë mes tyre Abaz Kupi, kapiten i xhandarmarisë Durrës, Mujo Ulqinaku, oficer marine e Stefan Maliku, mitralier i vrarë atë ditë, e vonuan për disa orë zbarkimin italian. Përfundimisht Durrësi ra në duart e italianëve dhe Shqipëria u bë atë ditë pjesë e konflikteve që i paraprinë Luftës së dytë botërore. /albeu.com/
Shtuar më 07/04/2016, ora 22:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori