Zgjidhet presidentja e parë grua në Estoni
Parlamenti i Estonisë, për herë të parë, ka zgjedhur një grua në postin e presidentes.

46-vjeçarja Kersti Kaljulaid, ish anëtare e Gjykatës Evropiane të Auditimit, ka fituar 81 vota nga 101 anëtarët e parlamentit.

Kaljulaid do të zëvendësojë në këtë post Toomas Hendrik Ilves.

Presidentja e sapo zgjedhur mbështet thirrjet e paraardhësit e tij për rritjen e prezencës së NATO-s në rajonin e Baltikut dhe vazhdimin e sanksioneve kundër Rusisë për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Në vendet Baltike, presidenti ka një rol simbolik./REL/
Shtuar më 03/10/2016, ora 17:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori