Kush do t'i fitojë zgjedhjet në Greqi?
Greqia mban zgjedhje më 25 janar dhe këto zgjedhje vlerësohen si mjaft të rëndësishme për vendin.

Kjo për shkak se Greqia ndodhet në krizë dhe qytetarët kërkojnë që qeveria e ardhshme të mund të zbusë krizën e thellë.

Si partitë më të favorshme shihen Syriza e radikalëve të majtë me në krye Alexis Tsipras dhe Demokracia e Re e Andonis Samaras.

Tsipras ka thënë se do ta nxjerrë vendin nga kriza dhe se do të refuzojë borxhin e jashtëm.

Një skenar i tillë “ka trembur” Gjermaninë, e cila i frikësohet radikalëve të majtë dhe politikave të tyre./albeu.com/
Shtuar më 23/01/2015, ora 19:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori