Zgjedhje historike ne SHBA – Obama apo McCain
Albeu.com
Senatori Obama po përpiqet të bëhet presidenti i parë afrikano-amerikan i vendit, ndërkaq, senatori McCain, i cili është 72 vjeç, nëse zgjidhet, do të jetë presidenti i parë më i moshuar që zgjidhet në një mandat të parë.Amerikanët sot votojnë në zgjedhje historike për presidentin e 44 të vendit. Senatori Obama po përpiqet të bëhet presidenti i parë afrikano-amerikan i vendit, ndërkaq, senatori McCain, i cili është 72 vjeç, nëse zgjidhet, do të jetë presidenti i parë më i moshuar që zgjidhet në një mandat të parë.

Nëse zgjedhjet i fitojnë republikanët, përsëri do të ishte një ngjarje historike, sepse do të zgjidhej e para grua nënpresidente në historinë e Amerikës, Sara Pallin.

Një ditë para zgjedhjeve, sipas anketave, Barack Obama kryesonte me 7% të votës popullore dhe ka 278 vota elektorale nga 270 të nevojshmet. Rivali i tij, John McCain, ka vetëm 132 vota elektorale, por ai është përpjekur të ruajë mbështetjen e zgjedhësve të një numri shtetesh tradicionalisht republikane.

Që t’i fitojë zgjedhjet, presidenti i ardhshëm duhet të sigurojë numrin e nevojshëm të votave elektorale, që janë përcaktuese për fitoren. Kandidatit që fiton zgjedhjet i duhet të sigurojë një minimum prej 270 nga të 538 votat elektorale për të siguruar fitoren e Shtëpisë së Bardhë.

Senatori Obama ndërkaq, thuhet të ketë gjetur më tepër mbështetje se rivali i tij në disa shtete, ku në dy zgjedhjet e fundit fitoi presidenti Bush, mes tyre Florida, Ohio, Kolorado, Indiana dhe Virginia.

Pritet që në këto votime të marrë pjesë një numër rekord votuesish, të cilit i shtohen 29 milion vetë që kanë hedhur votën e tyre në votimet e mëhershme.
Shtuar më 04/11/2008, ora 18:28
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori