Zgjedhje historike në Kroaci, zgjidhet presidente femër
Për herë të parë në historinë e Kroacisë është zgjedhur një femër presidente.

Përfaqësuesja e opozitës Kolinda Grabar-Kitaroviç ka fituar në epërsi të vogël votash kundrejt rivalit të saj, presidentit të deritanishëm Ivo Josipoviç.

Kitaroviç ka arritur të fitojë vetëm pas raundit të dytë të zgjedhjeve.

Përpara se të merrte postin e presidentes, ajo ka qenë ministre e Jashtme dhe ambasadore e Kroacisë në Uashington./albeu.com/

Shtuar më 12/01/2015, ora 09:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori