Zgjedhja e Bundestagut! Dalin exit-pollet: Ja sa fiton Merkel dhe partia e ekstremit të djathtë
Partia e kancelares Angela Merkel CDU dhe partia simotër e saj, CSU, me të cilën është në koalicion, kanë fituar 32% të votave në zgjedhjet federale në Gjermani.

Rezultatet e Exit Poll, sipas transmetuesit publik, ARD/infratest-dmap, transmeton Express.

Partia e qendrës së djathtë CDU/CSU: 32.5%

Partia e qendrës së majtë SPD: 20%

Partia nacionaliste e ekstremit të djathtë AfD: 13.5%

Liberalët FDP: 10.5%

Të Gjelbërit: 9.5%

Die Linke (Majtistët): 9%. /albeu.com/
Shtuar më 24/09/2017, ora 18:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori