Zbulohet numri, ja sa diamante ka kurora e Mbretëreshës Elizabet (FOTO LAJM)

E parë së largu duket kaq e adhurueshme, luksoze dhe me një shkëlqim që të verbon sytë, ajo simbolizon sovranitetin e monarkut. Po flasim për kurorën e Mbretëreshës Elizabeth II të Anglisë.

Përveçse një objekt i çmuar dhe me vlerë të jashtëzakonshme, kjo kurorë ruhet në mënyrë strikte me një organizim të personelit të sigurisë tepër sekret.

Kurora, njihet ndryshe si Imperial State Croë dhe ajo ka ekzistuar në forma të ndryshme që prej shekullit të 15-të. Versoni i tanishëm është realizuar në vitin 1937 dhe ajo përdoret në hapen vjetore të Parlamentit. Kurora është e dekoruar me plot 2,868 diamante, 273 perla, 17 gurë safir, 11 smerald dhe pesë rubin.

Sa i përket morisë së diamanteve, ato nuk janë të një lloji të vetëm, por në të përfshihen diamante të tipit Cullinan II, ndërsa gurët e tjerë janë safir të St.Edëardit, Stuart Sapphire dhe rubin të Black Prince's.Shtuar më 13/03/2018, ora 12:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori