Zbulohen detaje të rreja rreth vrasjes se vëllait të liderit të Koresë së Veriut
Letra e Kim Jong-Nam në të cilën ai lut gjysmë vëllain e tij që mos e vrasë, është zbuluar gjatë hetimeve dhe marrjes në pyetje të një gruaje dhe një burri të dyshuar, që besohet të kenë lidhje me vrasjen që ka ndodhur në aeroportin e Kuala Lumpur të Indonezisë.

Kim Jong Nam, qysh në vitin 2012 i kishte shkruar vëllait të vet Kim Jong-Un, i cili kishte ardhur në krye të shtetit të Koresë e Veriut pas vdekjes së babait Kim Jong-Il në vitin 2011.

Sipas raporteve të marra nga hetuesit, ai e kishte lutur vëllain e tij në letrën e dërguar që ta tërhiqte urdhrin për vrasjen e tij, i cili ishte ende në fuqi gjatë sundimit të babait të tyre, por ai kurrë nuk kishte marrë një përgjigje.

Por gjërat ishin përkeqësuar edhe më shumë për të ndjerin Kim, i cili filloi të kritikojë publikisht politikat e vëllait të vet, duke e quajtur “shaka të keqe”, bëjnë të ditur burime brenda inteligjencës.

Policia tashmë ka arrestuar katër persona që dyshohen se ishin të përfshirë në helmimin e Kim Jong-Nam. /albeu.com/
Shtuar më 17/02/2017, ora 17:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori