Yatsenyuk: Jemi “në prag të shkatërrimit”
Ushtruesi i detyrës së kryeministrit të Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, deklaroi sot se “ne jemi në prag të shkatërrimit” dhe ka kërkuar nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, që ta tërheq ushtrinë e tij nga Ukraina.

Ai ka deklaruar para gazetarëve në kryeqytetin Kiev se aksionet e Rusisë paraqesin “shpallje të luftës” për Ukrainën.

Nga ana tjetër, shefi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojes në Ukrainë, Andriy Parubiy, tha se do të thirren të gjithë rezevistët ushtarakë në Ukrainë.

Ai u tha sot reporterëve në kryeqytetin Kiev se Ministria e mbrojtjes është urdhëruar “t’i thërrasë të gjithë ata të cilët u duhet forcave të armatosura në këtë moment në gjithë Ukrainën”, dhe ka shtuar se mobilizimi bëhet për “ta siguruar integritetin territorial të Ukrainës”.

Ukraina ka deklaruar se ka rreth njw milion rezervistw tw gatshwm pwr çdo situatw. /albeu.com/
Shtuar më 02/03/2014, ora 15:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori