Vret 100 milion njerëz dhe shkakton "dimër vullkanik", vullkani rrit frikën (FOTO LAJM)

Pëlqej
Një vullkan në brigjet e Japonisë që shpërtheu 7,300 vjet më parë mund të shpërthejë përsëri.

Shkencëtarët kanë zbuluar prova të lavës së shkrtirë pranë vullkanit të Këmisë.

Ata besojnë se ajo përmban magmë, dhe shtrembërimet në sipërfaqen e saj sugjerojnë se kupola po rritet, përcjell albeu.com

Aktualisht kupola është rreth 10 kilometra e gjerë dhe lartësi prej 600 metra.

Shkencëtarët thonë se një shpërthim mund të bëhet pa paralajmërim, dhe nëse ka, mund të vrasë deri në 100 milionë njerëz dhe të shkaktojë një "dimër vullkanik". /albeu.com/
Shtuar më 13/02/2018, ora 13:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori