Vrau me thikë të dashurën austriake, 20 vjet burg për kosovarin
Gjykata e Landit në Graz, Austri, ka shqiptuar 20 vjet heqje lirie për kosovarin 25 vjeçar, të akuzuar për vrasjen e të dashurës së tij 31 vjeçare.

Pjesëtarët e trupit gjykues e kanë shpallur njëzëri fajtor personin e akuzuar. Dënimi megjithatë ende nuk është i plotfuqishëm

Sipas medieve austriake, shqiptari akuzohej se ka vrarë atë me 12 goditje me thikë. Paraprakisht, 25 vjeçari e ka pranuar veprën gjatë së cilës fëmijët kanë qenë në banesë por jo edhe qëllimin për të vrarë.

Ai, para trupit gjykues, me lot në sy ka thënë veç tjerash: “I urrej duart e mia, ato nuk kanë qenë të miat atë ditë. Unë e kam dashur atë mbi të gjitha dhe kurrë nuk kam dashur ta vrisja”.

Po ashtu ai është përbetuar para gjyqit se nuk ka pasur qëllim të vriste djalin e përbashkët. “Unë nuk do të mund t`i bëja asgjë birit tim, unë jam njeri familjar”.

Ndërsa kosovari ka deklaruar se partnerja e tij atë natë ia kishte pranuar se e kishte tradhtuar, dhe konflikti ka shkuar duke u përshkallëzuar.

Kosovari 25-vjeçar dhe shoqëruesja e tij 31-vjeçare nga Grazi, në qershor të vitit të kaluar kanë qenë duke festuar lidhjen e tyre në një lokal. Me atë rast është konsumuar edhe alkool.

Gjatë orëve të hershme të mëngjesit, situata mes tyre eskalon dhe përfundon me vdekjen e 31-vjeçares.

I pandehuri gjithnjë e kishte akuzuar të dashurën se po e tradhtonte. Pasi kthehen në banesë, një i afërt i tyre që ishte përkujdesur për fëmijët, largohet nga banesa. Pas kësaj përshkallëzon zënka. Gruaja e merr një thikë dhe kërcënon se do të bëjë vetëvrasje, shkruan “ORF”.

Në atë moment, kosovari ia merr thikën, e tërheq deri në dhomën e fjetjes dhe e therë 12 herë me thikë. Më në fund, ai ia pret edhe fytin, ka pranuar më pas kosovari në polici.

Pas krimit makabër, ai personalisht është paraqitur në polici, e cila e ka arrestuar pa ndonjë rezistencë. Kosovari e ka pranuar fajin, ndërsa nuk ekzistojnë dëshmi për sëmundje psikike. Mirëpo, ai edhe më herët ka qenë i njohur për dhunën e tij, pasi e kishte lënduar ish të dashurën e tij.

Po ashtu ai akuzohej se ka kërcënuar edhe fëmijët e partneres dhe fëmijën e përbashkët. Për këtë arsye atij disa herë gjatë një viti i qe ndaluar qasje në banesën e përbashkët.

Viktima ka qenë nënë e tre fëmijëve. Dy nga fëmijët të moshës pesë dhe dhjetëvjeçare, kanë qenë të një bashkëshortësi tjetër. Me të pandehurin, gruaja ka pasur një foshnje tremuajshe. /albeu.com/
Shtuar më 12/04/2018, ora 19:55

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori