Virusi vdekjeprurës: SHBA premton 1 miliard dollarë për vaksinën
Përhapja e virusit vdekjeprurës përtej kufijve të Kinës, me shpejtësi të madhe, ka detyruar shumë vende të botës të marrin masa të forta për të mos lejuar sëmundjen e ngjashme me gripin të kthehet në pandemi.

Kështu, autoritetet në Korenë e Jugut do të testojnë rreth 200 mijë anëtarë të një Kishe ku dyshohet se ka pasur raste me koronavirus, ndërsa SHBA premtoi mbi 2.5 miliardë dollarë për të luftuar sëmundjen.

Virusi me origjinë nga Kina, shpërtheu në këtë vend në fund të vitit të kaluar dhe deri tani ka vrarë më shumë se 2700 persona dhe infektuar 80 mijë të tjerë.

Qeveria japoneze iu bën thirrje qytetarëve të saj të punojnë nga shtëpia ose me orë të shkurtuara për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ndërkohë që në Hong Kong është vendosur që hapja e shkollave të shtyhet dhe për një muaj.

Shtëpia e Bardhë nga ana tjetër premtoi 1 miliardë dollar për vaksinën e nevojshme për të luftuar virusin dhe mbi 1.5 miliard dollarë të tjera për pajisje mjekësore.
Shtuar më 25/02/2020, ora 10:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori