Virusi Ebola prek Serbinë
Serbia është prekur nga virusi Ebola.

Epidemiologia në Institutin e Shëndetit Publik të Serbisë, Bojana Grgic ka konfirmuar se gjatë ditëve të fundit në vend nga virusi Ebola janë prekur 14 persona.

Dyshohet se ata e morën virusin, pasi që kishin udhëtuar për në vende të Afrikës.

"Udhëtarët do të jetë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologët në mënyrë që shëndeti i tyre mund të monitorohet gjatë periudhës më të gjatë e inkubacionit, e cila për Ebola është 21 ditë”, shpjegoi ajo.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar se deri më tani në të gjithë botën, nga virusi i Ebola's janë infektuar 1.848 njerëz dhe 1.013 kanë vdekur. /albeu.com/

Shtuar më 13/08/2014, ora 14:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori