Veriu i Kosovës dhe veriperëndimi i Maqedonisë cak i rekrutimit për në ISIS, Shkupi më i rrezikshëm
Pëlqej
Instituti për Paqe në SHBA, në raportin e saj më të ri, shkruan se për 15 vite me radhë në veri të Kosovës dhe në veriperëndim të Maqedonisë tentohet dhe financohet radikalizim, regrutim dhe tentim për mobilizim në rrjetet ekstremiste.

Sipas raportit, në Kosovë, në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Maqedoni, janë vendet ku tentativat për rekrutime kanë qenë më të larta, ndërsa Shkupi konsiderohet si njëra nga pesë vendet e para në botë për nga numri dhe i luftëtarëve të huaj në ISIS, transmeton "Telegraf".

Në raport thuhet se personat e rekrutuar deri më tani, nuk kanë arsimim të mjaftueshëm ose formal. /albeu.com/
Shtuar më 11/01/2017, ora 16:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori