Vdes ish-kryeministri i Irlandës, Albert Reynolds
Ish-kryeministri i Irlandës, Albert Reynolds, i cili ka luajtur rol të rëndësishëm në avancimin e bisedimeve drejt paqes në Irlandën e Veriut, ka vdekur në moshën 81-vjeçare.

Reynolds ka shërbyer si kryeministër nga viti 1992 deri më 1994, periudhë në të cilën ai dhe kryeministri i atëhershëm britanik, John Major, kanë nënshkruar marrëveshjen historike për fundin e tre dekadave të gjakderdhjes sektare. /albeu.com/
Shtuar më 21/08/2014, ora 13:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori