Vietnam, vdes gjenerali që mposhti Francën e SHBA-në
Ndërron jetë në moshën 102 vjeçare, Vo Ngujen Giap, gjenerali vietnamez i cili konceptoi dhe drejtoi fitoret ushtarake të vendit të tij kundër Francës dhe Shteteve të Bashkuara.Mposhtja që ai u solli forcave koloniale franceze në Dien Ben Fu në vitin 1954 i dha fund një herë e mirë sundimit kolonial francez në rajon. /albeu.com/

Shtuar më 05/10/2013, ora 16:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori