Vazhdon të bjerë çmimi i arit
Çmimi i një unze të arit të pastër ka rënë brenda vetëm tri ditëve nga 1.603 në 1.540 dollarë. Është hera e parë, që nga viti 2001 që ky metal fisnik të pësojë një rënie të tillë çmimi përgjatë dy kuartaleve me radhë.

Sipas një analisti të Commerzbank, përgjegjës për këtë rënie është mosdurimi i investitorëve financiarë. “Humbjet e mëdha të shënuara të martën dhe të mërkurën kanë ardhur përmes tregjeve “Futures”.Sipas Albinfo, deponuesit e mëdhenj financiarë po tërhiqen nga tregu i arit, kështu që ka mundësi që paratë po kalojnë në aksione”.

Një rol të madh në këtë rënie e luan edhe ekonomia e SHBA-së. Megjithatë, sipas analistëve, çmimi i unzës së arit deri ne fund të vitit parashihet të rritet deri në 1.800 dollarë./albeu.com/
Shtuar më 05/04/2013, ora 11:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori